L. J. Smith - 3# Tajný kruh: Moc

17. srpna 2012 v 0:22 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Autor: L. J. Smith
Originální název: The Secret Circle: The Power
Série: Tajný kruh (Předchozí recenze - 1# Zasvěcení | 2# Otrokyně)
Překlad: Ivana Svobodová
Nakladatel: Albatros Media - CooBoo
Rok vydání: 2011
Počet stran: 232
Žánr: Paranormal, romance

Oficiální anotace:
Třetí kniha série Tajný kruh.
Cassiino strašlivé tajemství bylo odhaleno! A ona se teď bojí, že se od ní Diana odvrátí... přitom právě nyní se Tajný kruh musí spojit v boji proti největšímu nepříteli ze všech, a proto je Cassie nucena obětovat svou lásku a zavrhnout svou spřízněnou duši. Ale může vůbec v tak děsivé bitvě mezi dobrem a zlem někdo zvítězit?

Tajný kruh pro mě sice byl minimálně o dva stupně lepší, než Upíří deníky, přesto je to stále podprůměr a odpočinková četba na hodně dlouhá odpoledne. Nejhorší, co se mi na tom však po přečtení 3. dílu série nelíbilo, byl právě onen nevyužitý potenciál celého nápadu. Samozřejmě, v dneska o nějakou naprosto novou iniciativu naprosto málokdy zavadíte, přesto si myslím, že autorka mohla v době, kdy čarodějové nebyli ještě tak v módě a kdy se tahle knížka vydala ve Státech, zkrátka víc snažit a dodat Tajnému kruhu tu pomyslnou tečku, která by ho vynesla do lepších světel.

Jedním z hlavních důvodů, proč je kniha prosté čtivo, je velké množství postav a málo prostoru pro jejich rozvoj a využití. Kromě hlavní hrdinky Cassie, jejího milostného zájmu Adama a její nejlepší kamarádky Diany jsou všichni prakticky tak dobře odstrčeni do pozadí, že vždycky někdo vystřelí se svou "typickou" hláškou a pak zase zvesela zpátky zaleze do ulity. Sem tam se ještě objeví nějaká větší chvilka pro Faye a Nicka, to je ale všechno. I to by se však dalo docela zpracovat, kdyby alespoň ústřední trojice (samozřejmě, bez milostných x-úhelníků se literární svět dnes nejspíš neobejde) skrz tři svazky Tajného kruhu alespoň trochu rozvinuly. Bohužel, s charaktery svých hrdinů autorka kolísá až někam do hodně nekvalitní, dívčí četby, přestože nějaký ten potenciál by tu určitě byl.

Dějově je bohužel završení(?) série taky nepříliš slavné. Kdyby tu byl alespoň jediný nepředvídatelný zvrat, který by čtenáře posadil na židli (a že by se jich tu minimálně pár desítek našlo), žádná událost čtenáře skutečně nepřekvapí. Je to spíš jako čekat na déšť v podmračeném večeru, když meteorologové hlásili přeháňky. Víte, že bude pršet a spíš jen nevzrušeně čekáte, až spadne prvních pár kapek, abyste si potvrdili televizní předpověď. I na konci se toho dalo dělat skutečně mnoho, nepřeberné množství možností, jak šokovat čtenáře... Ale kde nic, tu nic. Konec dobrý, skoro musíte odvrátit oči od vší té růžové, od barevných duh a nadýchaných obláčků, jak šťastně to vlastně skončí. Osobně jsem na konci spíše úpěla posledních pár stránek, doufajíc v ukončení mého utrpení.

A přitom, pokud nepočítám Harryho Pottera, to zase tak jednoduché čarodějové na knižním trhu neměli. A právě toho potencionálu mohla autorka využít jak dnes, tak před těmi x-lety, kdy knihy psala - totiž, že její Kruh magií nadaných teenagerů čerpá zejména svou moc z přírodních zdrojů, nikoliv z hůlek a lektvarů. Zkrátka a dobře, tahle kniha mohla mít na to stát se jednou ze základů "čarodějnických" ság, ale svou předvídatelností, nepropracovaností a uspěchaností si celá série zaslouží tak akorát etiketku podprůměr.

Moje hodnocení: 4 / 10

ZDROJE: oficiální anotace & obálka: Daemon.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama