John Green - Hvězdy nám nepřály

26. srpna 2012 v 15:31 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Autor: John Green
Originální název: The Fault in our Stars
Překlad: ?
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 336
Žánr: young adult, romance
Datum vydání v ČR: 03/2013
Oficiální anotace: (přeloženo z AJ)
Diagnostikována s rakovinou štítné žlázy ve 13 byla Hazel připravená zemřít, dokud se v jejích 14 nestal zázrak a lékaři ji zmenšili nádor na plicích... prozatím.

Dva roky po zázraku je 16-ti letá Hazel post-všechno ostatní - post-střední škole, post-přátelích a i post-normálnosti. A i když mohla žít relativně dlouho (ať už to znamená cokoliv), Hazel je přivázaná ke kyslíkové lahvi, držící nádory opatrně v šachu pomocí konstatního chemického útoku.

Pak vstoupí Augustus Waters. Pár utvořený v podporující skupině dětí s rakovinou, Augustus je pohledný mladík se zmírněnou nemocí v průběhu léčby, který má (k jejímu šokujícímu překvapení) o Hazel zájem. Být s Augustem je pro Hazel dlouho potřebovaná cesta, jenž donutí Hazel znovu přezkoumat jak ji zdraví, život a smrt budou definovat a jaké dědictví za sebou zanechá.

"... protože hrdinové nejsou ti, kteří činí, ale ti, kteří si všímají věcí, kteří vidí rozdíl."

Silný, emocionální šok zabalený do pěkného obalu. Autor skvěle rozehrává na poli jemného, romantického příběhu obtížné téma točící se kolem nemocných a smrtelných nemocí, které vrcholí v dojemné finále. Svým způsobem se dá čekat od začátku, přesto čtenář stejně prolije moře slz v posledních kapitolách. Ale popořadě...

Hvězdy nám nepřály je vyprávěno z první osoby z pohledu Hazel, která si už nepřipouští normální život. Ačkoliv je Hazel trochu nesmělá, její povaha je nemocí silně poznamenaná a prodchnutá cynismem a bolestí nad nespravedlností, kterou schovává za apatií. Místo k rodičům se pro útěchu spíš obrací k jediné milované knížce, která také vypráví o dívce s rakovinou a v níž se Hazel vidí. Augustus je její přesný opak - je společenský, vtipný a vše bere na lehkou váhu. Dokonce i svoji nemoc. Přesto je neuvěřitelně starostlivý a snaží se na všem vidět to pozitivní, ačkoliv nejednou sklouzává do depresivnějších nálad.

Kromě velice dobře propracovaných postav je zajímavá i samotná atmosféra příběhu. Díky vyprávění z pohledu někoho, kdo přemýšlí o smrti a vlastním těle víc, než zdraví lidé, celá kniha polemizuje na poli humoru, cynismu a tísnivé atmosféry nejistoty, která si čtenáře dokonale omotá kolem prstu. Cesta dvou mladých, milujících lidí, kteří nevědí, zda se dožijí příštích dní, je hluboce emotivní, depresivní, nadějný, ale především lidský příběh je velice čtivý a plný zajímavých myšlenek. Myslím, že tahle kniha dokáže lidi měnit - pomáhá porozumět nemocným a dokonce i těm, kteří někoho ztratili, nebo brzy ztratí.

Recenze je bohužel krátká, protože se ještě vzpamatovávám z konce knihy. A upřímně nevím, co bych měla knize vyčíst, což se mi nestalo skutečně dlouho. Proto jen tiše brečím do polštáře a rozšiřuji nadšení. Doručuji všem a před autorem se hluboce skláním. (nezapomeňte si při čtení vzít kapesníčky, ano?)
Moje hodnocení: 10 / 10


ZDROJE
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Λmálka Λmálka | Web | 31. srpna 2012 v 19:53 | Reagovat

Tiež som čítala, perfektná kniha :-) Už aby som začala čítať Looking for Alaska ^_^

2 Richardtip Richardtip | E-mail | Web | Neděle v 4:48 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama