Cena za lidskost | Being Human | 1. série [2008]

24. srpna 2012 v 14:32 | Selenne L. Athi |  Viděno

Originální název: Being Human
Tvůrce: Toby Haynes
Počet epizod: 6
Země původu: Velká Británie
Rok: 2008
Žánr: drama, fantasy, komedie, horor


Oficiální anotace:
Russel Tovey, Lenora Crichlowová a Aidan Turner jsou hereckými představiteli trojice spolubydlících, kteří se snaží žít jako ostatní lidé, až na to, že lidé nejsou. Pilotní díl tohoto zábavného a vzrušujícího šestidílného dramatického seriálu, v němž sledujeme tajný dvojí život vlkodlaka, upíra a ducha, byl poprvé uveden v únoru 2008 jako šedesátiminutový speciál. Sledovalo ho skoro 450 000 diváků a získal si i sympatie kritiků. Russell Tovey si v něm zopakoval roli sympatického George, který bojuje se svou dvojí identitou jako uhlazený portýr v nemocnici, a jednou za měsíc za úplňku se proměňuje v děsivého vlkodlaka, lačnícího po mase. Aidan Turner hraje pohledného, výřečného Mitchella, který to na rozdíl od George umí se ženami, ale ve skutečnosti je to upír toužící po lidské krvi. A poslední z trojice je Annie, kterou ztělesnila Lenora Crichlowová, upovídaný duch, jemuž chybí sebedůvěra a zoufale potřebuje společnost. Annie se stále stýská po snoubenci, jehož si před osudovou nehodou, která ji proměnila v ducha, měla vzít, a který se náhodou stane majitelem jejich bytu. Všichni tři se snaží žít jako ostatní lidé a utajit před okolním světem svá temná tajemství, ale jediní, na koho se mohou spolehnout, jsou oni sami.

Britové dramata více než dobře zvládají, navíc je ještě rádi mixují takřka nepředstavitelnými životními situacemi. Jako například to, když se upír s vlkodlakem nastěhují do domu s duchem. A ne, tohle skutečně není vtip. Tihle tři jsou sami o sobě ztracenými existencemi, kteří se snaží alespoň navodit dojem obyčejných lidí, ačkoliv nejednou bojují sami se sebou, se svými vnitřními démony, nebo se svými spolubydlícími. Cena za lidskost je skutečně, jak už napovídá sám název (i ten originální) o tom, jak se vlastně nadpřirozené bytosti snaží zžít se svým lidským okolím. A málokdy se to obejde bez komplikací.

1. řada seznamuje diváky s ústřední trojicí - upírem Mitchellem, vlkodlakem Georgem a duchem Annie. A věřte mi, že všichni tři dokáží pořádně překvapit. Ačkoliv sice spadají do kategorie nadpřirozena a na lidi si jen hrají, jejich chování je skrz naskrz lidské. Každý z nich má svou minulost, své tužby a slabosti, do nichž se samozřejmě míchá i jejich nynější nadpřirozený stav.
Annie je laskavý, citlivý a občas až melodramatický duch, který by chtěl odejít, ale zároveň se snaží udržet její nynější domácnost s vlkodlakem a upírem v pořádku. Zpočátku neví, proč nešla prostě dál a nemohla úplně zemřít, místo aby se nacházela mezi smrtí a životem. Snaží se také vypořádávat se svými novými, duchařskými schopnostmi a snažit se nějak pohnout se svým ne-životem.
George své vlkodlačí schopnosti bere 24 hodin jako své životní prokletí, díky kterému si nemůže najít ani pořádný vztah a při každém úplňku s nesmírně bolestivou přeměnou doufá, že nikoho nezabije, nebo nepřenese kletbu dál. Z celé trojice se jeví jako největší slaboch navzdory tomu, čím se jednou za měsíc stává. Ale i on rozhodně dokáže překvapit a postavit se za ty, kteří udržují jeho život v relativní obyčejnosti.
Mitchell je přes sto let upírem a má za sebou temnou minulost ve společnosti těch, kteří prosazují názor "upíři by měli vládnout lidem". Díky svému hladu si hned zpočátku série nadělá dost problémů jak se svým novým, upířím potomkem, tak i u svých starých známých, kteří se ho nechtějí jen tak vzdát. On sám sice zastává post temného hrdiny, přesto by se za své přátele nechal klidně i zabít a pokouší se nést chyby za své činy, i když před nimi nejednou uteče.

Cena za lidskost je doprovázena skvělým výběrem hudby (Muse, Eeels, Johnny Cash atd.), tak i poslouchatelnými, instrumentálními motivy. Seriál je lehce říznutým sexem, ale v decentní míře a rozhodně nás lecčím dokáže překvapit. Co však lehce ubírá na kvalitě je Georgův vlkodlak, který mi svou stylizací hodně připomíná Gmorka z Nekonečného příběhu. Nic proti temnému vlkoušovi, ale myslím, že dnešní televizní produkce má přeci jen navíc než na umělou srst a plastikový čumák.

Pokud jste fanoušky nadpřirozených bytostí v lidském světě, rozhodně seriál doporučuju. Zaměřuje se právě na ty části, které podobné seriály berou v porovnání s Being Human skutečně jen okrajově. A věřte mi, po shlédnutí se budete dívat na duchy, vlkodlaky i upíry v moderním Bristolu rozhodně jinak.

Nejlepší epizoda/y: 1.02, 1.05, 1.06
Nejhorší epizoda/y: asi 1.01, jakožto seznamovací a "nejslabší"
Nejoblíbenější postava/y: mé sympatie stále soupeří mezi Georgem a Mitchellem, ale na konci to je nejspíš George
Nejhorší postava/y: Owen, Lauren Drake
Moje hodnocení: 8,5 / 10
TRAILER:

ZDROJE: anotace - CSFD.CZ
DATABÁZE: CSFD.CZ | IMDB.COM
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Marina Marina | Web | 25. srpna 2012 v 20:33 | Reagovat

Ahoj, mohla bych tě ještě poprosit, k tomu designu? Jestli bys tam nepřidala ještě tyto dvě fotky.. :D Děkuji.

http://static.diary.ru/userdir/1/3/2/4/1324122/75426719.jpg

http://www.ireport.cz/images/ireport/clanky/old_web/image/nouse/Bathory.JPG

2 Marina Marina | Web | 25. srpna 2012 v 20:34 | Reagovat

Zase se mi tam hodil spam.. :/

3 Daletth Daletth | Web | 26. srpna 2012 v 11:52 | Reagovat

Na tenhle seriál už jsem se chtěla delší čas podívat a tvá recenze mě jen utvrdila v tom, že je třeba učinit tak co nejdříve :)

4 Anet Anet | 3. února 2014 v 20:35 | Reagovat

Nevíš, kde bych se mohla podívat na ty série podívat online? :)

5 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | 3. února 2014 v 22:23 | Reagovat

[4]: bohužel ne, já jsem si všechny série stahovala :(

6 Anet Anet | 4. února 2014 v 15:33 | Reagovat

To by nevadilo, klidně si to budu stahovat, ale kde? :(

7 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 4. února 2014 v 21:07 | Reagovat

[6]: torrenty. nic osvědčenějšího mě nenapadá ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama