Hra o Trůny // Game of Thrones - 1. série [2010/11]

30. července 2012 v 1:55 | Selenne L. Athi |  Viděno
Kontinent, kde léta trvají desítky roků a zimy se mohou protáhnout na celý lidský život, začínají sužovat nepokoje. Všech Sedm království Západozemí - pletichářský jih, divoké východní krajiny i ledový sever ohraničený starobylou Zdí, která chrání království před pronikáním temnoty - je zmítáno bojem dvou mocných rodů na život a na smrt o nadvládu nad celou říší. Zemí otřásá zrada, chtíč, intriky a nadpřirozené síly. Krvavý boj o Železný trůn, post nejvyššího vládce Sedmi království, bude mít nepředvídatelné a dalekosáhlé důsledky...
Výpravný seriál HBO Hra o trůny, podle bestsellerové fantasy ságy Píseň ohně a ledu od George R. R. Martina, zachycuje soupeření o moc mezi králi a královnami, rytíři a odpadlíky, lháři a šlechtici. Na počátku požádá král Robert Baratheon, jehož žena Cersei pochází z rodu bohatých a bezohledných Lannisterů, lorda Eddarda Starka, aby přijel na jih a pomohl mu spravovat království poté, co záhadně skonal jeho pobočník. Zároveň trůn z východu ohrožuje dospívající princezna Daenerys s bratrem Viserysem, jejichž rod Targaryenů vládl Západozemí mnoho let předtím, než byl krvavě sesazen. A proslýchá se také, že se dějí podivné věci na hranicích, severně od Zdi, kam odjíždí Jon Snow, Nedův nemanželský syn, aby se stal členem bratrstva, jenž je zavázáno přísahou království chránit. (oficiální anotace)

Zdálo se to být naprosto nemožné natočit tak obsáhlý příběh. Původně byly návrhy na filmy, ale ty okamžitě autor zavrhl. Bylo jasné, že něco tak spletitého a bohatého nemůže být vměstnáno do dvouhodinového celovečerňáku, aniž by to ztratilo kvalitu díla. Jenže pak přišlo HBO a s nimi pánové Benioff a Weiss a jejich nadšení přesvědčilo pána Martina, aby na jejich představu o desetidílném seriálu, který by byl navlas věrný knihám, kývl. A udělal dobře.

HBO si vzalo, podobně jako knižní sérii True Blood, knihy pořádně do parády. Narozdíl však od svého sesterského seriálu o upírech se rozhodně hodlali držet striktně předlohy. Díky tomu máme stovky postav, osvědčené profíky, ale i debutanty v hlavních rolích a příběh se může rozjet. Díky tomu, že si tvůrci dávají se seriálem takovou práci, nemůžu mu nic vytknout. Některé scény z knih mi samozřejmě chybí, pro příběh však nebyly natolik důležité, aby nemohly být vyškrtnuty. Díky HBO se podíváme do nádherného, avšak krutého království Západozemí plného intrik, korupce a mocných rodů.

Dostaneme se na nádherné lokace společně s postavami, které nenávidíme a milujeme, k žádnému z nich nemůžeme zůstat úplně nestranní. Děj svižně utíká, postavy nás překvapují, lokace, kostýmy, to všechno je špička mezi elitou. Game of Thrones pozvedli úroveň fantasy seriálů na takovou laťku, že v budoucích letech se ji podle mého nikomu nepodaří překonat ji. A to je dobře. První sérii považuji za naprosto bezchybnou.

Moje hodnocení: 10 / 10

Trailer:
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Firefly Firefly | Web | 30. července 2012 v 10:17 | Reagovat

Tak to abych se na tento serial konecne podivala, kdyz ho neustale vsichni tak chvali :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama