Vyznání Anny Elliotové // Persuasion [2007]

25. června 2012 v 13:00 | Selenne L. Athi |  Viděno
Rodina Anny Elliotové se dostala do finanční krize a jejich rodinné sídlo se musí dát k pronájmu díky pýše jejího otce baroneta. Nabídku dostanou od admirála Crofta, kterého Anna nepřímo zná a jeho jméno v ní vyvolá nepříjemné, bolestivé vzpomínky. Žena admirála Crofta je sestrou kapitána Wentwortha - muže, kterého si Anna ve svém mladí měla brát ze vzájemné lásky, ale kvůli přemlouvání rodinné přítelkyně, lady Russelové, ho nakonec odmítla. A zatímco si kapitán na moři vydobyl značné bohatství, Anně zůstaly jen roky bolu a samoty, které jí nepomohly na její lásku zapomenout. Nedlouho poté se s kapitánem setkává, sama překvapená, jak se příliš nezměnil a že její srdce je stále jeho. Bolestivě však zjišťuje, že se admirál hodlá oženit a že si svou vyvolenou nejspíš vybere mezi Anninými vzdálenými příbuznými, dvěma mladými a okouzlujícími dívkami...

Persuasion z roku 2007 (v češtině Vyznání Anny Elliotové) je podle stejnojmenného románu oblíbené románové autorky Jane Austenové a zařazuje se jako její poslední dokončené dílo. Dalo by se říci, že Persuasion je asi nejjemnější a nejromantičtější knihou ze všech Austenových románů.

Nejnovější filmová adaptace je prodchnuta jemným, hořkým nádechem, jemnou klavírní hudbou a velice sympatickými herci, kterým jejich charaktery skutečně věříme. Anna Elliotová v podání Sally Hawkins je poměrně mladou ženou bez iluzí, ale s čistým srdcem a úmysly, kapitán Wentworth s tváří Ruperta Penryho-Jonese má neskutečné charisma a jejich vzájemná chemie je velice intenzivní a uvěřitelná. Celkové obsazení se, myslím, zvládlo na výbornou.

Tahle adaptace Anny Elliotové je má nejoblíbenější, na druhou stranu k ní mám také určité výhrady - jednak nepříliš hezkou, občas třesoucí se kameru a finální scénu, která tak trochu kazí celkové ladění filmu. Chápu, že se při rychlých scénách, kdy nějaká postava běží, snaží tvůrci o autentičnost, ale ta rozklepanost obrazu zkrátka nesluší a ani k adaptacím románů Jane Austenové se příliš nehodí.
Druhá věc, která mě na téhle adaptaci víceméně naštvala, je finální scéna, kdy kapitán Wentworth posílá Anně dopis - a pak se hlavní hrdinka prostě rozběhne a celých pět minut filmu je o tom, jak se ho snaží najít a běží a běží a běží, navíc s výše zmiňovanou kamerou už to pak vyznívá tak trochu komicky a celkový dojem to neuvěřitelně kazí, což mi přijde vzhledem ke kvalitě celé adaptace neskutečně líto.

I tak ale tato adaptace patří do mé zlaté sbírky adaptací Jane Austenové.
Moje hodnocení: 7,5 / 10

Trailer:
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Daletth Daletth | E-mail | Web | 25. června 2012 v 17:19 | Reagovat

Tohle mi nedělej, kdo to všechno má stihnout shlédnout? :-D

2 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 25. června 2012 v 17:43 | Reagovat

Viděla jsem a mám celkem ráda :) Sice dávám přednost knižní podobě, ale tenhle film se podle mě celkem povedl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama