The Vampire Diaries - 3. série [2011/12]

5. června 2012 v 21:40 | Selenne L. Athi |  Viděno
Po událostech konce 2. série jsou Elena s Damonem ponecháni s mizivou nadějí, že se k nim ještě někdy Stefan vrátí. Zejména poté, co se Stefan opět vrátil ke starým zvykům a vraždí pro Klause prakticky na potkání. A zatímco Elena je k Damonovi nebezpečně přitahována, kromě psychopatického Klause a jeho hybridů vyvstává nová hrozba v podobě celé rodiny Původních upírů, kteří přicházejí znovu převrátit celé Mystic Falls vzhůru nohama…
3. série The Vampire Diaries se konečně více zaplétá do původních příběhů postav, s kterými jsme se seznámili na konci druhé série. Jedná se o rodinu Původních upírů, od nichž se odvíjí všechny linie krvesajců na světě, včetně i příběhu o tom, jak se vlastně vlkodlaci a upíři stali nepřáteli. Kromě těchto starých "flashbacků" si opět naši oblíbení a neoblíbení hrdinové dělají pořádnou spoustu chyb a rozhodnutí, která mohou zabíjet. Takže, kdo letos přežije a kdo nakonec skončí v rakvi?


Z Upířích deníků jsem série od série rozpačitější a rozpačitější. Na jednu stranu se tu zvraty a strany postav střídají častěji než ponožky, člověk neví, kdo, kam, kde a jak a přitom jsou jejich činy docela pochopitelné. Na druhou stranu se mi zdá, že se tvůrci snaží občas až příliš tlačit na pilu, takže člověk pak z toho, "jsem zlý, jsem dobrý, jsem zlý" má pak jenom pěkně pomotanou hlavu. Ano, chápu, svět není černobílý a ani postavy TVD nejsou takové, ale je skutečně nutné je neustále tahat z jednoho kouta do druhého?

Co se mi ovšem velmi líbilo, byl konečně nějaký vývoj Elenina a Damonova vztahu - ano, je to jeden z canon párů, bez kterých by tenhle seriál nejspíš neměl skoro cenu existovat, ale 3. série je konečně posunula z neustálého haprování mezi "jsi zlý, nevěřím ti" a "Damon je přeci jen člověk a občas dokáže být i hodný" na vyšší úroveň. Navíc Elena konečně vystupuje z role té otravné holky, která dokáže všechno a divák jí skoro to zoufalství přeje, protože se konečně projevují i její slabé stránky než jen neustálé kňučení kolem Stefana. A jiskření mezi ní a Damonem je zkrátka husté a velice uvěřitelné.
Stefan, oddělen od Eleny, konečně projevuje i něco ze své horší stránky osobnosti a upřímně, ten záporácký výraz mu sluší víc. A samotná postava Klause jakožto největšího anti-hrdinu se nám taky ukazuje v té lepší, lidštější stránce, ať už jde o jeho minulosti či o jeho milostné pletky. Je zvláštní, že tvůrcům jdou mnohem víc charaktery postav, které jsou "zlé" a pomalu se vyvíjejí do mírnějších, "dobrých" postav. Naopak s tím mají větší problémy a už vůbec nezvládají neutrální, nebo ty dobré postavy. Příkladem takového charakteru je čarodějka Bonnie, Elenina dlouholetá kamarádka, která ale většinu příběhu hraje jen druhé housle a mě osobně je krajně nesympatická. A pak, na konci série přijde obrovský vzrat a najednou je z ní někdo naprosto jiný. No, chápu, jak se k takovému rozhodnutí dopracovala, ale stejně - myslím, že ten finální zvrat od tvůrců by mohl být trochu propracovanější, koneckonců i některé střípky z upíří a vlkodlačí mytologie jim prostě nesedí, nebo se série od série mění, či se tu nacházejí "neuvěřitelná" a "náhlá" řešení. Díky tomu ale celá zápletka působí jako vycucaná z prstu a celkově se zdá jako naprosto laciná.

Je škoda, že některé z hrdinů mají mnohem víc potenciálu, který je ovšem nevyužitý, nebo jejich dějová linie vyplyne tak trochu do prázdna. Tvůrci mají v oblibě přibližně v půlce zasunout hlavní dějovou linii někam do pozadí a věnovat se menším i větším střípkům problémů, které naše hrdiny sužuje. Což je na jednu stranu dobře - dodává to určitou dynamičnost a napětí, na druhou stranu díky tomu některé díly a jejich závěry vyplynou naprosto do prázdna a děj se ani trochu neposunul dopředu, což celkové tempo série značně zpomaluje.

Co se týče hereckých výkonů, nemám proti nim námitek. Ačkoliv jde zejména o mladé tváře, z nichž jsme mohli vidět jen pár v jiných filmech a seriálech, hraní jim zkrátka jde. Co na tom, že sem tam jim to zaškobrtne a je v tom náznak přehrávání? Každopádně už po dvou letech své postavy znají a umí je zahrát dost dobře a věrohodně.

Samozřejmě nesmím opomenout opět velice dobře vybraný hudební doprovod, který se prostě skvěle poslouchá; namixovaná moderní a u nás nepříliš populární hudba či neznámí interpreti, jejichž písně skvěle doplňují celkovou scénu, či atmosféru děje. Možná i to je prvek, který činí Upíří deníky zase o něco koukatelnější, tedy pomineme-li upíří krasavce a krasotiny, z kterých si letos můžeme doopravdy vybírat.

Takže slovo na závěr - v některých bodech se třetí série dostala ještě výš než předchozí dvě, v jiných zase klesla. Je jen škoda, že tvůrcům zkrátka občas ujedou ruce a pak divák jen nevěřícně valí oči a přemýšlí, zda je vůbec ještě zajímá, kam se budou TVD ubírat, ale vzápětí mu to další díl plně vynahradí. Takže nevím, čím dál víc mi to spadá k těm záporům, než ke kladům, ale určitou laťku si udržují a lepší napínavou a romantickou oddychovku člověk těžko pohledá.

Moje hodnocení: 7 / 10


Trailer:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 verča verča | 15. října 2012 v 20:25 | Reagovat

Nejjjlepší seraál na světě :-)  :-)  :-)  :-)  :D  :D  :D  :D  :-P  :-P  :-P  :-P  :-D  :-D  :-D  ;-)  ;-)  ;-)  8-)  8-)  8-)  8-)

2 petíík petíík | E-mail | 23. listopadu 2012 v 18:40 | Reagovat

3. série masakr ale super podívaná :-D  :-D  :-)  :-)  :-P  :-P  :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama