Legend of Korra [1. série]

23. června 2012 v 23:56 | Selenne L. Athi |  Viděno
Legenda of Korra je volné pokračování kultovního animovaného seriálu Avatar: The Last Airbender, o kterém jsem vám psala nedávno. Tentokrát se ovšem přesouváme o celých 70 let později - náš milý Aaang je už bohužel dávno po smrti a na jeho místo přichází nový Avatar - tvrdohlavá a vášnivá Korra pocházející ze jižního vodního kmene, která čelí ve velkém městě Republiky (Republic City) děsivé hrozbě zvané Equalists (do čj bychom to mohli přeložit jako Rovnostáři).

Korra je velice talentovaná, sedmnáctiletá dívka, která velice rychle a úspěšně zvládla tři elementy jakožto Avatar, ale s posledním elementem, vzduchem, se nedokáže spojit a zvládnout tak všechny čtyři elementy jako skutečný Avatar. Díky tomu se společně se svou společnicí, polarním medvědopsem Nagou vydává do velkého města Republiky, kde ji v chrámu Větru má učit zvládnutí vzduchu Aangův syn Tenzin. Korra se samozřejmě hned po příjezdu do města připlete do problémů, kdy se setkává s dcerou legendární Toph Beifong - s velitelkou zdejší stráže, Lin Beifong. Nedlouho na to se Koře do cesty připletou dva bratři, kteří jsou členy týmu Ohnivých fretek v oblíbeném sportu všech benderů - pro-bendingu. Mako a Bolin vyrůstali společně na ulici a jejich jedinou obživou je právě tento sport, do kterého se Korra přidává jako jejich spoluhráč a představitel vody (každý v týmu musí umět ovládat jednotlivý element - oheň, voda, země). Korra díky tomu začne řešit i otázky ohledně svého srdce, když se začne zamilovávat do Maka, ale zároveň musí řešit daleko horší, vážnější problém - ve městě se objeví skupina revolucionářů vedená tajemným Amonem, kteří chtějí rovnoprávnost mezi všemi. Korra s hrůzou zjišťuje, že vůdce Equalist dokáže odebírat schopnost ovládat elementy, což je moc, kterou má pouze Avatar.
Korra se musí co nejrychleji připravit na strašlivý střet, který rozhodne o osudu města Republiky, i samotných benderů...

Tvůrci Avatara se opět pustili do velkého příběhu, který je ovšem vměstnán do menších prostorů města. Díky tomu ale Legenda získává velice příjemný nádech zaprášeného urban fantasy smíchané s jemným prachem steam-punku, díky čemuž si můžeme plně vychutnat fantazii na zdejších budovách, strojích a podobných vymoženostech a svým způsobem si odpočineme od "putovacích" prvků z minulého Avatara. Celkově je Kořin grafický kabátek o něco koukatelnější, ačkoliv zahalený v zaprášených, nepříliš zářivých barvách, novému Avatarovi tenhle kabátek zkrátka sluší.

I postav se v nové sérii vyskytuje mnohem ménně, než v předchozí, což ovšem vůbec nevadí - tvůrci jsou schopni v pouhých pěti minutách vytvořit velice silnou, komplexní postavu, za což je neskutečně obdivuji. Korra, Mako, Bolin, Tenzin, Lin Beifong, dokonce i záporní zástupci postav tu mají své silné a světlé momenty a neskutečně dojemný konec, za který bych tvůrce osobně uškrtila - zkrátka a dobře, v pouhých dvaceti minutách jsem největšího záporáka začala neskutečně litovat a vzápětí... No, nebudu vám spoilerovat.

Na druhou stranu musím připustit, že by si nový Avatar i jeho postavy rozhodně zasloužili více epizod. V pouhých 45 minutách se nám vlastně vysvětlí celá zápletka z předchozích deseti dílů, což silně ubírá na kvalitě celého příběhů, skoro si troufám říct, že se tu stane malá deus-ex-machina, jako kdyby tvůrcům došel dech. Ne, že by mě finále vyloženě zklamalo, nechalo mi ale několik nevyřešených otázek a většina těch důležitých věcí rychle smetlo pod stůl v průběhu necelé hodiny. Navíc nové sérii ubírá i fakt, že pomalu zastrkuje některé postavy silně do pozadí - neříkám, že každá z nich dostala málo prostoru, ale myslím, že se tu nabízelo mnohem víc. Například Bolin, jeden z Kořiných přátel a Makův bratr, se přibližně od poloviny série stává prakticky nepotřebným, v jednom díle neřekne prakticky víc než dvě věty. Abych uvedla další příklad, je tu i Makova přítelkyně Asami, která je sice velice silná hrdinka a holka, která se o sebe umí postarat, na druhou stranu má jisté problémy, které s ní řešíme celých pět epizod, aniž by se jakkoliv posunuly nebo změnily, což si myslím, že to celkově na kvalitě příběhu smutně ubírá.

Na tolik nezodpovězených otázek a s tolika skvělými postavami je 13 epizod první série zkrátka málo. Ačkoliv jsem z nového Avatara nadšená, každý díl je pro mě pastvou pro oči a každý ve mě vyvolává hlubší, intenzivní emoce (což je neskutečný výkon na "animovaný seriál pro děti"), pořád si myslím, že si druhé miminko pánů Konietzka a DiMartina by si zasloužilo víc epizod, víc prostoru... zkrátka víc. No, uvidíme, snad si to druhá série trochu napraví.

Moje hodnocení: 8 / 10

Trailer:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Annieren Annieren | Web | 24. června 2012 v 19:31 | Reagovat

Se vším tak nějak souhlasím, ale musím jen dodat, že na konci při té scéně s Amonem a Tarrlokem na lodi jsem totálně řvala.
Tvůrci mě donutili tyhle dva záporáky nakonec milovat víc jak celý Avatar tým :D.

2 daniela daniela | E-mail | 22. září 2012 v 21:26 | Reagovat

prosím vás, kde to môžem nájsť s titulkami????

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama