Cassandra Clare - The Mortal Instruments: City of Lost Souls (Nástroje Smrti - Město ztracených duší)

11. června 2012 v 20:55 | Selenne L. Athi |  Přečteno
OBSAHUJE SPOILERY!
RECENZE NA PŘEDCHOZÍ DÍLY MORTAL INSTRUMENTS: Město z kostí, Město z popela, Město ze skla, City of Fallen Angels
RECENZE NA PREQUEL THE INFERNAL DEVICES: The Clockwork Angel, The Clockwork Prince

Po Jaceově šokujícím zmizení a návratem Jonathana "Sebastiana" Morgenstena k životu se Clary opět ocitá mezi těžkými, životními volbami, mezi svou rodinou a svou láskou, i mezi rozhodováním, co je vlastně dobré a co ne. Zatímco po Jaceovi a Sebastianovi pátrájí všichni Lovci, Clary společně s Alekem, Magnusem, Mayou, Jordanem a Isabel se snaží najít vlastní způsob, jak Jace nalézt. Jenže pak se náhle oba dva, Claryin bratr i její láska objeví v Institutu a Clary zjišťuje, že navrácení a nalezení Jace nebude tak jednoduché, jak se zpočátku zdálo. S děsivým zjištěním sleduje, že se Jace úplně změnil pod vlivem temné Sebastianovi magie. Navíc jsou spoutáni - pokud někdo ublíží Jaceovi, ublíží i Sebastianovi a naopak. Clary s přáteli se snaží nalézt vhodné řešení, povolávají si na pomoc pekelné i nebeské síly, ale postupem času to vypadá, že ani to nebude zdaleka stačit...

Cassandra Clareová rozehrává svůj pátý díl série o Lovcích stínů v mnohem temnějším, svíravějším duchu, než předchozí díly. A nejde ani tak atmosféru zvenčí, jako spíš zevnitř, z niter jejích hlavních hrdinů. Člověk si může říct, že je celá kniha o jejich osobních dilematech, to jí ovšem rozhodně neubírá na čtivosti. Občas jsou sice některé části trochu zdlouhavé a čtenář nemá naprosto tušení, kam je vlastně chce příběh zavést, což na druhou stranu nenápadně podstrkuje napětí a nenechává čtenáři ani trochu oddechu.

Už samotný název knihy napovídá, co se vlastně s našimi oblíbenými hrdiny děje - všichni jsou tak trochu ztracené duše. Všichni bez výhrad trpí, ať už kvůli sobě, či druhým. Ačkoliv jsem ke Clary nikdy neměla přílišné sympatie (zkrátka mi občas přišla trochu plochá), tak se konečně ukázalo, jak šíleně chybující osobou vlastně je a jak se jí to všechno nakonec pěkně vymstí. Jace si v tomhle dílu užijeme trochu jiným způsobem, než jakým jsme zvyklí - ta jeho změna mi byla hrozně protivná, ačkoliv byla dostatečně pochopitelná.
Co se týče našeho milého upíra Simona, ten řeší tak trochu existencionální krizi se svou rodinou - jeho matka ho už nikdy nechce vidět, proklíná ho a Simon nemá dostatek odvahy, aby se pokusil ve své nové podobě ukázat své starší sestře.
Alek Lightwood, navzdory jeho chladné "dokonalosti" a jeho vcelku fungujícímu vztahu s Magnusem nedokáže přenést přes srdce fakt, že jeho přítel je o tolik století starší a zkušenější. Nechává se proto ovládnout žárlivostí a snahou zůstat svému milému rovnocenný, proto se za jeho zády spolčuje s Camille. Camille jsme potkali již v Infernal Devices, ale i v předchozím díle Smrtelných nástrojů, kdy se nám představila jako vůdkyně New Yorkských upírů. Camille Alekovi učiní velice svůdnou nabídku - za smrt Camillina nepřítele mu pomůže odebrat Magnusovi nesmrtelnost.
A nakonec, jeho sestra Isabel řeší temnou minulost svých rodičů a snaží se bít za zbytečky její rodiny, která se po smrti jejího nejmladšího bratra pomalu rozpadá. Krom toho se stále víc a víc zamilovává do Simona, ačkoliv si to nechce jen tak připustit... Jediným možným světýlkem v téhle depresivní škále našich hrdinů jsou Maya a Jordan, jejichž vztah se pomalu uzdravuje a vrací do klidu a štěstí.

Velice oceňuji práci Clareové, jakou si v téhle knížce dala se svými hrdiny. Skutečně tentokrát nejde příliš o děj, jako spíš o vnitřní pochody a rozpoložení jejích postav. Ano, občas to maličko sem tam skřípne, ale jinak jsou jejich charaktery skutečně vyvážené a jejich osudy smutně hořkosladké. Ale na druhou stranu, ačkoliv jsou hrdinové jakkoliv lidští a dobře napsaní, jen jejich vnitřní rozpoložení celkový děj knihy neutáhne. Bohužel.

Autorka rozehrává hru na kočku a na myš mezi sourozenci Morgensternovými - Clary a Sebastianem. Ačkoliv mě to nijak nepřekvapilo, nemohla jsem se dočkat, co se bude dít, vzhledem k tomu, že jsem už dřív četla docela žhavé spoilery. Bohužel, tuhle linii příběhu autorka mohla dotáhnout mnohem dál, než jak ji, podle mého názoru, odbyla. Clary s Jacem a Sebastianem cestují od jednoho města k městu, Clary něco tuší, ale pořád neví, co její ďábelský bratr chystá a zároveň zjišťuje, že není zas tak děsivý. Tedy alespoň občas. Pokud by Sebastian Jace "neunesl", celý děj páté knihy byste mohli v klidu přeskočit. Sebastian sice má pár silnějších momentů, ale po většinu času mu tu psychopatickou tvář nebaštím, alespoň ne tak, jak jsem tu dělala u Valentýna. Nevím, možná k té ponuré "ďábelskosti" nemá dostatek genů?

V tomhle bodě mě docela kniha zklamala. Zkrátka a dobře, postavy perfektní, ale zápletka je jedna ze slabších ze série Nástrojů smrti. Nevím, možná jsem toho čekala příliš.

Moje hodnocení: 7,5 / 10

Knižní trailer: (ten se HODNĚ povedl :))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama