Temné stíny // Dark Shadows (2012)

19. května 2012 v 13:14 | Selenne L. Athi |  Viděno
Po roztodivné, pestré a superbarevné Alence se Tim Burton vrací ke své šedivě ponuré podivnosti s Johnnym Deppem (jak jinak) v hlavní roli. Ten si tu zahrál mladého Barnabase Collinse, jehož rodina pocházející z chladné Anglie založila na břehů Ameriky mestečko Collinsport a největší obchod s rybami široko daleko. Barnabas tu také prožívá první zamilované vzplanutí ke krásné Angelice, kterou ale nakonec odmítne a dá přednost jiné, jemné Joselle. Ale jak praví přísloví, nic není horšího než hněv zhrzené ženy. A co teprve, když je ta žena čarodějka. Díky tomu promění Barnabasovo štěstí v pouhý prach a popel - zabije Barnabasovi rodiče, jeho milovanou nechá skočit s útesu a sám Barnabas se při záchraně své Joselle změní v upíra. A aby byla pomsta ještě víc sladká, Angelica proti Barnabasovi poštve celé město a zavře ho do rakve.
Ale to bylo přibližně před 170 lety. Dnes se píše rok 1972 a rodina Collinsů, tedy alespoň co z ní zbylo, bydlí v chátrajícím sídle, jejich obchod pomalu upadá, zatímco jejich protivník, Angel Bay, ovládá celé městečko Collinsport… Ovšem dokud se Barnabas znovu nevrátí mezi živé a nezačne uplatňovat své upírské schopnosti, aby vyzvedl své potomky z prachu a bídy. To ale netuší, že brojí proti dávnému nepříteli - Angelice, která dnes má městečko prakticky pod palcem a rozhodně nechce zapomenout na starou vášeň mezi ní a Barnabasem…
Tim Burton svým jedinečným stylem nabízí černou retro-komedii, a jak je u něj zvykem, s opravdu velkou grácií. Temné stíny mají nádhernou kameru do očí bijících kontrastů barev, šedi a stínů, zdařilé herecké obsazení a Burtonovský temný, záhrobní humor. Film sice svým tempem nespěchá šílenou rychlostí dopředu, na druhou stranu se zaměřuje na drobné detaily v roztodivné škále hlavních hrdinů. A navíc, s překvapením musím konstatovat, že Temné stíny jsou navzdory své dějové linii točící se kolem Barnabase zejména o ženách. Máme tu krásnou Angelicu se záviděníhodnou figurou Evy Green, která má potřebu muže vlastnit pomocí svých svůdných předností a kouzel. Oproti ní stojí ochránkyně rodinného krbu, milující matka Michelle Pfeiffer, která se snaží za každou cenu udržet Collinsovu rodinu pohromadě, ačkoliv se jí to příliš nedaří. Její dcera v podání Chloe Morëtz je typická, maličko sobecká teenagerka, která se snaží ze všech sil bouřit proti společnosti. A v neposlední řadě tu máme rodinou psycholožku s šílenou, oranžovou parukou Heleny Bonham Carter, která se navzdory své profesy oddává raději pití a touze po slávě a nesmrtelnosti spolu s jemnou, laskavou vychovatelkou Bellou Heathcote, která má za maskou hezkého obličeje taky pár temných tajemství.
Tim Burton se vrací s grácií sobě vlastní s ironickým, temným nadhledem a kontrastující pastvou pro oči zabalené do příjemného filmu se skvělým hereckým obsazením. Pro příznivce tohohle "pošahaného" režiséra je tenhle film samozřejmě povinností!
Moje hodnocení: 8 / 10

Trailer:
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama