Once Upon a Time – 1. série (2011/12)

19. května 2012 v 13:04 | Selenne L. Athi
Myslím, že každý fantasák… oprava, snad úplně každý vyrostl na pohádkách, ve kterých obdivoval statečné prince, fandil záhorákům i hrdinům, netrpělivě čekal na šťastné konce, které věděl, že nakonec přijdou… Jenže co se stane, když je šťastný konec pohádek přenesen do našeho světa, kde vlastně žádné šťastné konce nejsou?
Osmadvacetiletá Emma je svobodná, docela úspěšná žena, která by si svým poklidným životem žila dál, pokud by jí ovšem na dveře nezaklepal její osmiletý syn Henryho, kterého se před lety vzdala a dala ho k adopci. Navíc jí začne vyprávět pohádky o tom, že je dcerou prince Krasoně a Sněhurky a že všechny postavy z pohádek jsou zaklety do jediného města, Storybrooke. Součástí kletby je samozřejmě zapomnění na to, čím byly… Tedy až na Reginu, Zlou královnu, která je v tomto městem starostkou a adoptivní matkou Henryho a pan Gold, který má tak nějak všechno pod palcem (v pohádkovém světě znám jako Rampelník). A Emma, jakožto dcera svých rodičů, musí kletbu zlomit a navrátit všechny do jejich světa a k jejich šťastným koncům…
Once Upon a Time je velice dobře postavený příběh, který se v menších dějových liniích věnuje samostatným pohádkovým postavám, jejichž příběhy nejsou úplně takové, jak je známe. To hodnotím jako neskutečně velké plus, které se prolíná do událostí v městě Storybrooke. Kromě zajímavých postav, ať už v pohádkovém světě, nebo v tom našem, je to příběh hlavně o různých podobách lásky a o tom, že dobro musí vždycky zvítězit - ačkoliv vzhledem k tomu, že se to částečně odehrává i v našem světě, dodává seriálu nádechu reality, která hovoří o naprostém opaku. Takže navzdory tomu, že ve většině případech se příběhy postav točí kolem různých podob a forem lásky, stejně všechno skončí špatně, nebo přinejlepším hořkosladce, protože se vracíme do našeho světa, kde je všechno špatně. Je jen škoda, že několik epizod po přehoupnutí do druhé poloviny začíná celkový spád seriálu zpomalovat a dějové linie z našeho světa celkové tempo značně zpomalují, než aby ho zrychlovaly, nebo alespoň udržovaly. Naštěstí, ve velkém finále tak trochu zafunguje deux ex machina, ale v tak snesitelném a uvěřitelném smyslu, že si tvůrci svou reputaci předchozími slabšími částmi napravili. Co považuji jako druhé mínus, je trikový vzhled seriálu - ačkoliv jde o televizní produkci, na kterou se přeci jen bere trochu ohled, některé triky jsou až příliš… papundeklové. Špatnou koukatelnost na triky pro změnu vyvažují kostýmy, které jsou sice častokrát dost šílené, někdy kýčovité či přebarvené, ale některé jsou opravdu pastvou pro oči. A koneckonců, v pohádkách se kostyméři skutečně mohou na jednotlivých modelech vyhrát, ačkoliv po praktické straně… No, nechme to být.
Celkově je Once Upon a Time skvělou směsicí fantastiky, pohádek a moderního drama s příjemnými hereckými výkony a nepříliš okoukanými tvářemi, jejichž postavy si zamilujete a budete fandit všem až do úplného konce.
Moje hodnocení: 8 / 10

Trailer:
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 1. ledna 2013 v 22:33 | Reagovat

První série byla spíš rozjezd pro druhou, postupně nám představovala všechny postavy a objasňovala, proč se - zvláště ty zlé - chovají tak, jak se chovají.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama