Paolo Coelho - Jedenáct minut

18. dubna 2012 v 21:51 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Maria je mladá, krásná Brazilka, která žila poměrně klidný život, dokud se nerozhodla, že se vydá na dovolenou. Sbalila si věci, rozloučila se s rodiči a vydala se na cestu. Shodou náhod a okolností se připlete do cesty zvláštní agentuře. A ačkoliv to zprvu vypadá, že jde o modeling a podobně příslibné kariérní vyhlídky, realita je zcela jiná - a Maria se stává, ke svému vlastnímu překvapení, dobrovolně prostitutkou. Cestuje do Evropy, Francie a Švýcarska, kde dělá mužům placenou společnici, přičemž si vede svůj myšlenkový deník. Snaží se vlastně přijít na to, jak se stalo, že ona, celkem spokojená se svým životem, se dostala tam, kam se dostala a vlastně i vypátrat jádro důvodu, proč si muži kupují "lásku" na jednu noc. A ačkoliv si v duchu slibuje, že jakmile bude mít dost peněz, vrátí se zpátky do Brazílie, něco jí neustále zdržuje. Poté se setkává s o několik let starším, přesto mladým a velmi talentovaným malířem, který v ní uvidí jeho světlo a záchranu...
Vzhledem k tomu, že jsem už od Coelha přečetla lehce pohádkového a kouzlem prodchnutého Alchymistu, říkala jsem si, proč nezkusit šáhnout po něčem dalším, abych se nezahrabala v mým oblíbených žánrech a občas zabrousila i do dnešní světové beletrie. Coelho rozehrává příběh mladinké a trochu naivní dívky, která začíná vést naprosto obyčejný život, dokud se nestává něčím zvláštním. Autor prostituce přímo neodsuzuje, spíše se snaží skrz oči a myšlenky své hrdinky zjistit k jádru pudla - tedy proč se sex a obecně soulož stala něco, co si můžete koupit, když ji lidé v dávných dobách uctívali a byla součástí náboženských a jiných rituálů. A ačkoliv jsem s některými Mariinými rozhodnutími a pohnutkami nesouhlasila, rozhodně jsem si její postavu oblíbila - Coelhova jemnokresba je patrná v každém detailu jejího charakteru stejně, jako v Alchymistovi. Celkově děj knihy nikam nespěchá, což ale vůbec nevadí - čtenář se může lépe sžít se životními situacemi, jimiž si musí Maria jakožto žena vydělávající si na živobytí prostitucí, projít.
Pak ale přišel zvrat, který mi celou knihu bohužel naprosto znechutil - Coelho do příběhu dosadil Mariina vyvoleného, onoho mladého umělce, který při prvním setkání o Marii prohlásil, že má v sobě světlo. Od té chvíle se děj snad ještě zpomalil a autor se více zabýval skrz historické prameny o souloži; jako krátká vsuvka to tolik nevadilo, ale po dvou stránkách popisů jak, kde a co se mi čtení Jedenácti minut začalo pomalu znechucovat; předně - s některými autorovými názory, které prosazoval, jsem úplně nesouhlasila a největší mínus se stal právě onen malíř, který se do Marii zamiloval - jeho postava byla sice lidská, na druhou stranu nepříliš věrohodná. Nevím, zkrátka mi vůbec neseděl do takového příběhu a cokoliv řekl nebo udělal mi připadalo jako neskutečný blábol a zabírání prostoru v jinak hodně zajímavé knize. Díky tomu se mi celkově dojem z Jedenácti minut hodně zkazil a dočítalo se mi to dost obtížně, až jsem se musela v některých chvilkách nutit.
Pro mě velké, nečekané zklamání. Za první půlku knihy bych dala alespoň 8 z 10.
Moje hodnocení: 5 / 10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama