Juraj Červenák - Dobrodružství kapitána Báthoryho: Brána Irkally

17. února 2012 v 7:47 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Druhá kniha série Dobrodružství kapitána Báthoryho. Recenze na první díl.
Kornel Báthory byl v zajetí galery dva roky. Dva dlouhé roky, kdy otročil jako veslař a které z něj udělaly zdánlivě zlomeného muže. Když se ale jeho loď stane terčem útoku a on jako zázrakem přežije, setkává se se starým známým, vypravěčem Čelebim, který ho zakoupí do svých služeb. Ačkoliv se to Báthorymu příliš nezamlouvá, nakonec se podvolí Čelebiho přáním a doprovází ho na dlouhé cestě, společně s Čelebiho osobním strážcem, Turkem Kuzgunem, který Báthoryho nesnáší, a konkubínou Širin. Tihle všichni putují po nebezpečných místech, kde doprovázejí tajemného Kizmiriho Mustafu, jenž podle vlastních slov není vůbec člověkem. I tentokrát se Kornel Báthory setká s nepřáteli, které jsou pro člověka tím nejhorším, co si může představit. To se ale rovná ničemu oproti Bráně Irkally, díky které si chce Kirmizi podrobit celý svět...
Pan Červenák to prostě umí. Uvaří ve svém spisovatelském kotlíku vynikající hlavní chod plný nebezpečí, dobrodružství, fantazie a typy hrdinů, které jsme od dětství milovali a nenáviděli. Pak vše zamíchá a vzniká nám tak jeden z nejlépe čtených fantasy opusů, co se mi dostaly do roku. A proč také ne?
Na druhou stranu mám samozřejmě i výtky - některé části už nebyly tolik záživné (hlavně to putování na koni, které se děje prakticky celou knihu - autora omlouvá fakt, že to bylo cestování přes poušť, takže to holt jinak nešlo a aby se tam v každé kapitole mlátili hlava nehlava, to by pak už nebylo tak zajímavé). Další věc, která mi byla spíše líto, byly absence kapitol Báthoryho syna. Docela by mě zajímalo, co se z kluka za ty dva roky vyrostlo, když už první díl končí tak otevřeně.
Podtrženo a přečteno - nenáročné a přitom výtečné čtení. Mňam, mňam, mňam.
Moje hodnocení: 8,5 / 10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 14. srpna 2014 v 9:04 | Reagovat

Souhlasím, druhý díl slabší než první, občas poněkud nudnější části, ale celkově je to velmi povedená série.
Nemůžu se dočkat na Červenákovy další knihy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama