Únor 2012

L. J. Smith - Tajný kruh: Otrokyně

29. února 2012 v 21:35 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Druhá kniha série Tajný kruh. Recenze na první díl. POZOR, MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!
Aby Faye nevyzradila Dianě pravdu o Cassie a Adamovi, musí nová členka Kruhu Divu školy na slovo poslouchat. A to i v případě, když se jedná o nebezpečné síly, s kterými není radno si zahrávat. Díky tomu má Cassie starostí nad hlavu - jak Dianu nezradit a zároveň se nestát Fayeinou loutkou? Než si však v tomhle dívka udělá jasno, temno získá na síle a mrtví na sebe nenechají dlouho čekat. Cassie proto musí sebrat veškerou svou odvahu, aby se mohla jak Faye, tak neznámému nebezpečí postavit.
Druhá kniha Tajného kruhu se překvapivě četla ještě rychleji, než ta první. Sled událostí je tam rozhodně rychlejší, a ačkoliv se tu opět zabředává do té romantické části příběhu, o akci rozhodně není nouze. Cassie už mi nepřijde tak otravná, dokonce jsem u ní viděla i nějaké záchvěvy rozvynutí charakteru, za což dávám jednoznačně palce nahoru. Cassie jako BADASS hrdinku bych ráda četla v akci. I ostatní postavy se nám začínají pomalu, ale opravdu pomalu vykreslovat, ačkoliv jsou stále viděny skrz oči naivní Cassie, díky čemuž o nich stále nemáme příliš informací. Děj však plyne rychle a bez zádrhelů, takže si člověk podobných "maličkostí" skoro nevšimne. Myslím, že by druhému dílu klidně prospělo takových 100 stran navíc, což je "doporučení", které dávám jen málokdy. Takže pokračování docela potěšilo. Laťku prvního, svižného dílu si to rozhodně drží a dokonce ji začíná pomalu přelézat.
Moje hodnocení: 4,5 / 10

L. J. Smith - Tajný kruh: Zasvěcení

27. února 2012 v 18:05 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Cassie Blakeová je naprosto normální, trochu plachá dívka, která ke své nechuti prožila nepříliš dobré léto v Nové Anglii a umírá touhou po svém domově v Kalifornii. Jenže jako předzvěst změn se setkává se záhadným mladíkem, kterému pomůže proti gangu nepřátelských kluků. A ačkoliv to bylo setkání jen chvilkové, Cassie cítí, že je s neznámým zvláštně spojena, i tak si však uvědomuje, že ho nejspíš nikdy neuvidí. Tedy do chvíle, kdy ji matka oznámí nečekanou novinu - přestěhují se ke Casiině babičce, kterou dívka v životě neviděla, do jejího domu do nedalekého Nového Salemu. Díky tomu je Cassie naprosto vytržena ze svého dřívějšího života a násilně vržena do toho nového. Zpočátku to vypadá, že se jí nová škola bude líbit, pokud by ji však nezačal pronásledovat místní "gang", kterého se celá škola, včetně učitelů, bojí. A Cassie, ať chce nebo ne, zjišťuje, že je jedna z nich, ačkoliv se jí žádných vřelých přijetí nedostalo. Spíše naopak...
Po strašlivém fiasku Upířích deníků, které se mi vůbec nelíbily (dokázala jsem to dočíst asi do 2 dílu), jsem k Tajnému kruhu přistupovala hodně nedůvěřivě a sporadicky. Prostě a zkrátka, i z Tajného kruhu jde vidět, že autorka sice není prvotřídní, na druhou stranu mile překvapila svou čtivostí. Skutečně, bez skrupulí a vytáček prohlašuji, že Tajný kruh je skutečně čtivý, v dnešní době sice nepříliš originální, ale za to velice odpočinkový. Postavy jsou prozatím víceméně načtrtnuté, přičemž jde jasně vidět, že jde o "paranormal romanci" (většina členů Kruhu jsou popisováni jako naprosto krásní, mladí, takřka bezchybní lidé). A ačkoliv je Cassie většinu času naivní husička, tak nějak si člověk zvykne a nevadí mu to.
Zkrátka a dobře - kniha, která neurazí, vhodná do dopravních prostředků a na dlouhé cesty, aniž byste u ní museli nějak hluboce přemýšlet, chytne vás a pustí až na poslední stránce.
Moje hodnocení: 4 / 10

Juraj Červenák - Dobrodružství kapitána Báthoryho: Brána Irkally

17. února 2012 v 7:47 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Druhá kniha série Dobrodružství kapitána Báthoryho. Recenze na první díl.
Kornel Báthory byl v zajetí galery dva roky. Dva dlouhé roky, kdy otročil jako veslař a které z něj udělaly zdánlivě zlomeného muže. Když se ale jeho loď stane terčem útoku a on jako zázrakem přežije, setkává se se starým známým, vypravěčem Čelebim, který ho zakoupí do svých služeb. Ačkoliv se to Báthorymu příliš nezamlouvá, nakonec se podvolí Čelebiho přáním a doprovází ho na dlouhé cestě, společně s Čelebiho osobním strážcem, Turkem Kuzgunem, který Báthoryho nesnáší, a konkubínou Širin. Tihle všichni putují po nebezpečných místech, kde doprovázejí tajemného Kizmiriho Mustafu, jenž podle vlastních slov není vůbec člověkem. I tentokrát se Kornel Báthory setká s nepřáteli, které jsou pro člověka tím nejhorším, co si může představit. To se ale rovná ničemu oproti Bráně Irkally, díky které si chce Kirmizi podrobit celý svět...
Pan Červenák to prostě umí. Uvaří ve svém spisovatelském kotlíku vynikající hlavní chod plný nebezpečí, dobrodružství, fantazie a typy hrdinů, které jsme od dětství milovali a nenáviděli. Pak vše zamíchá a vzniká nám tak jeden z nejlépe čtených fantasy opusů, co se mi dostaly do roku. A proč také ne?
Na druhou stranu mám samozřejmě i výtky - některé části už nebyly tolik záživné (hlavně to putování na koni, které se děje prakticky celou knihu - autora omlouvá fakt, že to bylo cestování přes poušť, takže to holt jinak nešlo a aby se tam v každé kapitole mlátili hlava nehlava, to by pak už nebylo tak zajímavé). Další věc, která mi byla spíše líto, byly absence kapitol Báthoryho syna. Docela by mě zajímalo, co se z kluka za ty dva roky vyrostlo, když už první díl končí tak otevřeně.
Podtrženo a přečteno - nenáročné a přitom výtečné čtení. Mňam, mňam, mňam.
Moje hodnocení: 8,5 / 10