Downton Abbey // Panství Downton (1. série)

12. ledna 2012 v 23:16 | Selenne L. Athi |  Viděno
Panství Downton začne vyprávět svůj příběh roku 1912, kdy se potopí Titanic a s ním i jeden z dědiců panství. To je samozřejmě šok pro celou rodinu Granthamových, zvláště pro pána domu Roberta Granthama. Granthamovi jsou šlechta střední třídy, která žije svým okolím, návštěvami a vlastními, drobnými příběhy. Díky tragédii Titanicu tu vyvstává problém - Granthamovi totiž nemají mužského přímého dědice, jen tři dcery; nejstarší, tvrdohlavou a panovačnou Mary, jemnou a dobrosrdečnou Edith a nejmladší Sybil, vášnivou a nezávislou. Pan Grantham naštěstí najde nového dědice - vzdáleného příbuzného, mladého Matthewa Crawleyho, který vystudoval práva a doposud žil se svou svéráznou matkou v Londýně. Po příjezdu se na něj většina rodiny dívá skrz prsty - ať už jde o Mary, která ho zpočátku bere jako svého protivníka v nástupnictví, či Robertovu manželku Coru a matku lady Violet, které v mladém muži vidí zloděje štěstí Grathamových dcer. Tohle všecho z povzdálí sleduje celý personál panství, který se častokrát zaplétá s vyšší třídou a sdílí jejich příběhy, zklamání a smutky, ale i radosti a štěstí...
Ačkoliv se panství Downton zpočátku zdá jako strašná suchopárnost, jakmile do něj proniknete, neodtrhnete se od něj. Zejména si musíte zvyknout na to, že je to britské, komorní drama - bitva se tu neodehrává na poli se zbraněmi v rukou, ale v saloncích a budoárech s krásnými róbami a ostrými jazyky. Což v tomhle seriálu bolí mnohem víc, než jakákoliv jiná zbraň. Charaktery jednotlivých postav až na pár drobných výjimek jsou skvěle zvládnuté, propracované a jejich představitelé je zvládají hrát na výbornou (pro mě je zcela jednoznačně nejlepší lady Violet coby Maggie Smith - tu cenu Emmy si rozhodně zasloužila, protože její výstupy jsou nepřekonatelné). Hudební podklad seriálu je krásně jemný a komorní a interiéry Downtonu i jeho okolí jsou prostě pastvou pro oči. Je jasné, že se tenhle seriál nebude líbit jednoznačně každému, ale jedno je u něj jisté - je hrozně návykový pro jeho lidskost, skvělé dialogy a retro styl.
Moje hodnocení: 9 / 10

Trailer:
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Daletth Daletth | E-mail | Web | 16. ledna 2012 v 11:12 | Reagovat

Tahle recenze mě utvrdila v tom, že se na to musím kouknout... Jak já to všechno budu stíhat to nevím :-D

2 Brilliant Brilliant | 27. ledna 2013 v 18:58 | Reagovat

Takovej malej detail ta rodina se jemnuje Granthamovy, ti dědici byli Clawleyovi ;-)

3 Ellanor Ellanor | Web | 11. dubna 2013 v 9:32 | Reagovat

Videli jsme to "terve" ted a jsme nadseni :).. Velice jsme ocenila nenuceny zacatek serialu (nekdo to nazval pomaly rozjezd), kde jsem nenasla zadnou z neresti, ktere nesnasim na soucasnych serialech (prekombinovany dej, zapletka zalozena na nedorozumneni, trapne situace, nelogicnosti deje). Musim si pujcit i druhou a treti serii :)..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama