Bouře mečů - G. R. R. Martin

7. ledna 2012 v 18:44 | Selenne L. Athi |  Přečteno
POZOR, OBSAHUJE HROMADU SPOILERŮ! KDO NEČETL PŘEDCHOZÍ DÍLY, NECHŤ SE NECHÁ PŘIPRAVIT O PŘEKVAPENÍ NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ. JÁ VÁS VAROVALA!
Po událostech, které rozehrála Hra o trůny (1. část / 2. část) a na stříbrném podnosem nám naservíroval Střet králů se dostáváme do třetí části fantasy eposu Písně ledu a ohně, která svou atmosférou zdánlivě připomíná ticho po bouři. Naštěstí jen zdánlivě, protože pan Martin si pro nás naservíroval další porci Západozemí v čele s našimi známými i novými postavami, které získávají větší prostor a proto se jim můžeme pořádně dostat pod kůži.
Začněme tedy Catelyn Stark, která sleduje první chyby svého syna Robba jakožto krále Severu a pomalu začíná cítit, jak se nad mladým vlkem stahují mračna, proti kterým nemůže zakročit. Ona sama je přinucena být jen nečinným pozorovatelem kvůli propuštění Jaimeho Lannistera na svobodu. Jaime Lannister je doprovázen nehezkou dívkou a "rytířkou" Brienne z Tarthu a svým bratrancem, zatímco je pronásledován hordami nepřátel, jenž chtějí odměnu za jeho dopadení. Tyrion Lannister je v Králově přístavišti zbaven své moci jakožto králův pobočník a pomalu bezradně pozoruje svého otce, jak si království nenápadně "přivlastňuje" pro sebe, zatímco jeho vnuk a král Joffrey je jen nastrčenou figurkou ve složitých machinacích o moc. Sansa Stark je sice sproštěna povinnosti vdát se za krutého krále, a ačkoliv to vypadá, že se pro niu začne blýskat na lepší časy, je náhle provdána za Tyriona a jako poslušná choť musí setrvat v Králově přístavišti, které jí pomalu utahuje smyčku kolem krku a učí jí opravdovému životu. Její sestra Arya Stark je stále na cestách za svou matkou a bratrem, když naráží na bandu lupičů, kteří jí úplně změní plány. Bran Stark, který je považován za mrtvého, cestuje se svými přáteli Jojenem a Meerou ke Zdi, kde se setkávají se Samem Tarlym. Samwell Tarly je svědkem smrti starého Medvěda a ve chvílích, kdy Noční hlídkou zmítají nepokoje a zrady, povstávají Jiní. Jon Sníh, který se dostal mezi Divoké, se poprvé dostává na hranici mezi láskou a povinností. Davos, který vyvázl z bitvy u Černovodu, je jmenován poručníkem krále a snaží se co nejvíc krále Stannise odklonit od magie Rudé kněžky Melisandry. Daenerys Targaryen, královna v exilu za mořem, pomalu uchopuje otěže moci a poznává jednu ze svých osudových zrad.
Bouře mečů pro čtenáře skrývá haldu překvapení a akce, přičemž získáváme další dvě postavy a jejich úhel pohledu - Jaimeho Lannistera a Samwella Tarlyho. A k nim se nám samozřejmě přidává halda dalších postav a postaviček skrz různé cesty našich hrdinů. Autor stále otevírá čím dál tím víc otázek, jak jsme u něj zvyklý, ale na některé začíná pomalu odpovídat, za což jsem mu tiše vděčná. Ačkoliv pana Martina zbožňuju, některé jeho zrady postav, kterých se dopustil v Bouři mečů mu asi nikdy neodpustím.
Upřímně, snažím se, opravdu se snažím nalézt na tomhle díle nějakou chybu. Jediné, co jsem asi v Bouři našla, je občas skřípání myšlení postav - ne, že by je neměl skvěle promyšlené, na druhou stranu pokud nad nimi čtenář alespoň chvilku nepřemýšlí, nedokáže je správně pochopit (což se mi stalo prvně u Aryi a pak u Robba s Catelyn).
Nemůžu si pomoct, ale Střet králů mám prozatím ze všech knih nejradši.
Moje hodnocení: 9 / 10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama