Leden 2012

The Fades (1. série)

29. ledna 2012 v 21:42 | Selenne L. Athi |  Viděno
Paul je naprosto normální kluk. No, spíš flákač a outsider. Když se však společně se svým kamarádem Macem vydá do opuštěné budovy, je svědkem střelby muže na podivného tvora. Díky tomu se neúprosně zaplétá do odvěké války mezi tvory zvanými "Fades", což jsou duše, které nechtějí odejít a jsou polapeni mezi životem a smrtí a "Angelics", prastarým společenstvím, jenž můžete pokládat za lidské anděly. A Paul se zdá být jako ideálním kandidátem na zachránce světa, než se změní v prach a popel. Jenže mladík s tím samozřejmě nechce mít nic společného. Mezitím pomalu roste síla jednoho z Fades, pomstychtivého Poluse, který buď chce zpátky svou existenci nebo otevřít bránu do nebe...
Fades je surová fantasy duchařina, kde nechybí tajemno a příjemné, reálné postavy. Po prvních trochu zmatené epizodě, která ale rozhodně chytne, se dostáváme hloubš k problematice samotných Fades i Angeliců, jenž se nezřízeně řítí k velkému konfliktu, který zasáhne jak Paula, tak jeho okolí pořádnou peckou. Celé to zakončuje cliffhanger, který je skutečně děsivý a diváka navnadí k netrpělivému čekání na další řadu.
Rozhodně stojí za vidění (pro slabší povahy nedoporučuju, aby se dívali za tmy ;))
Moje hodnocení: 8 / 10

Trailer:

Skins [5. série]

29. ledna 2012 v 21:21 | Selenne L. Athi |  Viděno
Už dva příběhy generací se nám uzavřeli, tak proč nezačít další? 5. řada britského seriálu Skins, který si rozhodně nespletete se stupidními paskvily pro americký dorost, kde jsou všichni "krásní, úpěšní a nadaní".
Nová dějová linie se nám otvírá s Franky, trochu zvláštní dívkou, která je adoptovaná párem gayů, díky čemuž se ve své škole stala terčem šikany a posměchu. Aby unikla svému soukromému peklu, přestěhuje se svými tatínky do Bristolu. Doufá v nový začátek, ačkoliv to se jí hned v první den školy krutě vyplatí, protože shodou náhod na sebe přitáhne všestrannou pozornost. Dostane se do hledáčku i malé partičce holek, kterou "vede" školní kráska Mini, věčně doprovázená drzou Liv a laskavou Grace. Zpočátku to vypadá, že si Franky konečně našla své místo ve světě, když se dívky dozvědí o jejím "tajemství" a žárlivá Mini ji odhalí na veřejnosti. Do toho všeho se samozřejmě přimíchá i opačné pohlaví v podobě metalisty Riche, podivína z farmy Ala, sportovce Nicka a záhadného Mattyho. Skins opět rozehrávají epizodní příběhy každého z nich, zoufalství a smutky každého z nich, když se rvou s okolním světem. A ne všichni z toho musí vyjít se zdravou kůží a být stejní, jako dřív.
U nové generace Skins jsem byla silně rozpačitá, protože jsem si říkala, že tvůrci už museli vyčerpat všechny své nápady. Proto zřejmě museli zariskovat a dát všanc svou kůži i pověst za nové charaktery a příběhy, které naoko vypadají už tisíckrát odvyprávěné a ohrané. I já měla původně takový názor a 5. řadu jsem brala jako nepříliš povedenou. Jenže pak jsem se na ni po čase podívala znovu a zjistila jsem, jak moc je nová generace povedená. Ano, už neoplývá takovou brutalitou jako první dvě řady (které byly mimochodem asi nejlepší), ale rozhodně nesklouzává do naprostého vztahového dramatu, jako generace druhá ve třetí a čtvrté sérii a vrací se ke starému normálu. Tedy aby si každá postava svým příběhem urvala svou část na výsluní a divák ji víc pochopil v předchozích i následujících dílech. Navíc neváhali sáhnout ani po těch "prototypech", které občas vidíme v amerických seriálech a kterým se Skins 5. řadou hravě a drsně vysmívají. Koneckonců, jak jinak skutečně vidět krásnou dívku, tu úžasnou královnu včel, než jako holku s pocuchanou psychikou, sklony k anorexii a titěrným světem vlastního obrazu a kalorických hodnot?
Podtrženo a sečteno - 5. řada hned každého nechytne. Ale rozhodně stojí za zkouknutí. Třeba i vy se najdete v jednom z nových Skins.
Moje hodnocení: 7,5 / 10

Trailer:

Hell on Wheels [1. série]

27. ledna 2012 v 20:27 | Selenne L. Athi |  Viděno
Začátek seriálu nás přivádí do Ameriky roku 1865. Zde se seznamujeme hned s několika hlavními aktéry příběhu - nejdřív s Cullenem Bohannonem, kterému válka vzala manželku i syna. Jenže jak se ukázalo, nebyla to jen válka, kdo měl tento čin na svědomí a Cullen se vydává na cestu za pomstou přes mrtvoly, protože nemá co ztratit.
Lily Bellová je mladá, inteligentní žena, která miluje svého těžce nemocného manžela. Ten dostal zakázku, kvůli které se společně ocitají na nebezpečném území indiánů. Zde jsou také oba napadeni a Lilyin manžel je zabit. Lily jako jediná přeživší s tajnými plány musí putovat nehostinou krajinou, aby si zachránila život.
Thomas Durant je muž plný ambicí, který chce postavit velkou železnici napříč celým kontinentem. Díky němu vzniká osada Hell on Wheels, která zaměstnává dělníky, děvky i samotného Cullena Bohannona. Hell on Wheels se pomalu stěhuje z místa na místo a jak pokračuje práce na kolejnici, dostáváme se pod kůži několika postavám, přičemž pro každého z nich Peklo na kolech znamená něco jiného...
Stanice, která spustila veleúspěšný seriál The Walking Dead o zombiích a nedaleké budoucnosti, se tentokrát zaměřila na minulost, kde kolty ležely proklatě nízko a kde lidské právo a rovnost neměly žádný význam. Proto se tu setkáváme jak s rasovými, tak s etickými problémy, které nám dodnes rozhodně nejsou cizí a neznámé. Televizní produkce seriálu je sice znát, ale drží si vysokou úroveň a pro ty, kteří mají byť i malou slabost pro nějaký ten western a divoký západ, rozhodně tuhle libůstku doporučuju. Osobně mě to hodně bavilo, ať už jen z velice barvitého prostředí, neokoukaných herců nebo skvěle vybrané hudby. Malá, odpočinková lahůdka, která má něco do sebe.
Moje hodnocení: 7,5 / 10
Princ a Pruďas // Your Highness (2011)

14. ledna 2012 v 21:53 | Selenne L. Athi |  Viděno
Bylo nebylo jedno proroctví. A bylo nebylo jedno království. V tom království žijí dva princové - Fabious, který vám svými loknami a svaly zabije jakoukoliv stvůru na počkání a jeho bratr Thadeous, líný budižkničemu, který se smířil se svým osudem žít ve stínu svého bratra. Jenže když je Fabiousova nevěsta unesena odporným čarodějem Leezarem. Chce s ní totiž splodit draka, s kterým by si podrobil celý svět. Zoufalý Fabious požádá svého bratra, aby se s ní vydal na záchrannou výpravu, na které potkávají krásnou a záhadnou lovkyni Isabel, která má s Leezarem také nevyřízené účty...
Je velká škoda, že Your Higness balancuje na hranici fantasy parodie a "zhulených" filmů. Kdyby si totiž hrál na fantasy parodii, byla by to šťavnatá libovka a měla by takový potenciál, že by tvůrci nevěděli, co s ním. Jenže díky tomu, že je tam přehršle "Fucků", vykouření a podobných dvojsmyslných narážek, dostává se mu trochu rozpačitého a kritického ohodnocení. A přitom je obsazení sympatické a některé scény se opravdu snaží vypadat epicky, což ještě víc paroduje takový filmový kalibr jako např. Pán Prstenů. Danny McBride jako Thadeous je svým způsobem správný flákař, James Franco si dělá ze své postavy vyloženě pr**l, přehrává a vůbec, dobře se tím baví. Natalie Portman se tu dá zkousnout, tak nějak mi celkově vadí, jak teď všude hraje (nic proti jejímu hereckému talentu, ale je teď opravdu všude). Hudba dokreslující atmosféru není nijak zvlášť světoborná, ale poslouchatelná určitě je a rozhodně se tam objeví vtipy, kterým se zasmějete. Do jaké míry, nu, to už je na vás.
Moje hodnocení: 5,5 / 10

Trailer:

Spartakus: Krev a Písek //Spartacus: Blood and Sand (2010)

14. ledna 2012 v 19:31 | Selenne L. Athi |  Viděno
Brutalita. Sex. Pomsta. Otrok. Spartakus.
Nejslavnější otrok všech dob, Thrácký Spartakus, kterého odvedli od své ženy a zotročili ho proti své vůli. Jeho majitelem se stal dům Batiata, mocichtivého muže a jeho dominantní manželky Lucretie. Jejich dům skrývá nepřeberné množství slasti, chtíče, ale také zrady a zkázy. A Spartakus musí bojovat o to, aby přežil jak v aréně, tak v krutém světě římského pozlátka, které je prožrané a prohnilé až do morku kostí. Společně s jeho osudem můžeme sledovat i příběhy ostatních gladiátorů a služebnic, které obklopují Batiátův dům a jen čekat na tu pomyslnou jiskřičku, která zažehne plamen rebelie a přiměje Spartaka zařvat: "Kill them all!"
Omlouvám se, ale k tomuhle seriálu se strašně špatně píše anotace. Spartakus: Krev a písek je drsnou vizí starého Říma plného intrik a vntřních tužeb. A přesto, dnešní tvůrci seriálů se zřejmě poučily a snaží se splnit všechny potřeby dnešního náročného diváka. Zda se jim to podařilo u Spartaka, můžete posoudit sami. Kromě zajímavých postav a nečekaných zvratů tu hraje velkou roli i samotná vizualizace celého seriálu, která si nezadá s vizuální stránkou velkofilmu 300 (300: Bitva u Thermopyl). Možná větším šokem bude hodně velká obscénnost, která občas hraničí s pornem. Na druhou stranu, sex se prodává v každé době a starý Řím je toho zářným příkladem. Na televizní produkci má tenhle seriál velký potenciál a ačkoliv minulý rok bohužel zesnul hlavní představitel Spartaka a tvůrci jej proto museli přeobsadit, jsem zvědavá na další část Spartakovské série s podtitulem Vengeance.

Moje hodnocení: 9 / 10

Trailer:

Downton Abbey // Panství Downton (2. série)

14. ledna 2012 v 19:12 | Selenne L. Athi |  Viděno
POZOR! OBSAHUJE SPOILERY!

Začala válka a to samozřejmě otřáslo i pevnou půdou Downtonu. Matthew je vydán na pospas jejím nebezpečenstvím, přičemž si našel snoubenku v křehké Lavinii. To je pro Mary těžkou a tvrdou lekcí - dívat se na muže, kterého z vlastní hlouposti odmítla, s jinou. Ani pro Edith to nevypadá nijak zvlášť slibně. Stále je tou nehezkou a šedou sestrou, jež nikdo nechce. Jediná, kdo nalézá ve válce nové uplatnění, je Sybil, která se přihlásí jako sestra dobrovolnice a nalézá tak novou vášeň v naprosto obyčejném zaměstnání, přičemž jí to přitahuje k šoférovi jejího otce, Bransonovi, jenž k ní není vůbec lhostejný. Vlastně naopak. Jenže válka pro nikoho neznamená jistotu, dokonce ani pro lady Violet, která se nechce podrobit všudypřítomnému pokroku. Pan Crawley nalézá nové pokušení v jedné ze služebných. Ani personál celého Downtonu nenechá válka nezměněné - rodí se zde nová přáteství, svazky a spojenectví, které procházejí těžkými zkouškami života...
2. série Downtonu se vydává v mnohem pochmurnějších cestách, než jeho předchůdce. Ať už jde o osudy jednotlivých postav, či celé vyznění dějové linie. Což samozřejmě není na škodu, na druhou stranu se tu objevuje několik zaškobrnutí tvůrců, které by svedla vystřihnout nějaká mexická telenovela, a ne britské komorní retro drama. Zkrátka a dobře, to, že tvůrci nechali Matthewa nejdřív zmizet, pak ochrnout, pak to vypadalo, že by KONEČNĚ mohli být s Mary spolu jenže, světe div se, opět se tu objeví Lavinie a najednou Matthew opět umí chodit... No, přiznejme si, to je trochu moc.
A ačkoliv to vypadalo, že celá série skončí naprosto deprimovaně a vlastně se s některými dějově nepohneme z místa, nakonec se k tomu nachomýtl i Vánoční speciál, který ty předchozí mezírky a chybičky svou hodinou a půl skvěle vyrovnal a opravil svým dřívějším ostrovtipem a situačními zvraty. Takže teď si my, fanouškové Downtonu, můžeme jen na chvíli oddychnout a užívat si půlročního klidu, než se nám opět rozezní ta krásná klavírní znělka a dveře Downtonu se nám opět rozevřou se všemi svými problémy.
Moje hodnocení: 8 / 10

Trailer:

The Great Expectations (2011)

12. ledna 2012 v 23:45 | Selenne L. Athi |  Viděno
Když malý Pip, který žije společně se svou starší sestrou a jejím manželem mezi močály potká prchajícího vězně, kterému ve strachu pomůže, nedokáže si představit, jaké to pro něj bude mít následky v budoucnosti. Nedlouho po děsivém setkání si ho k sobě přizve zvláštní paní Hamishamová, která má půvabnou nevlastní dcerku Estellu a s níž si má Pip na požádání paní domu hrát. Díky společnosti těch dvou malý Pip zatouží být svým vlastním pánem vyšší společnosti. Jenže pak ho paní Hamishamová pošle pryč a Pip začne pomáhat svému švagrovi v kovárně, dokud ho po letech nezastihne zpráva, aby odjel do Londýna. Tam se setkává s panem Jaggersem, který mu oznamuje, že pro Pipa obdržel velkou částku peněz od neznámého mecenáše a že se díky nim může stát gentlemanem. Pip neváhá a nabídku přijme - díky tomu získává přítele, mladého Herberta Pocketa, s kterým se kdysi setkal v dětství a také zavítá do domu paní Hamishamové, kde opět spatří Estellu. Díky tomu si Pip dává jasný cíl - stát se dokonalým gentlemanem a tím vyhrát srdce chladnokrevné Estelly...
Nová adaptace Nadějných vyhlídek z produkce BBC je osvěžující, trojdílnou minisérií, která mě skutečně nadchla. Zpracování jednoho z nejslavnějších Dickensonových románů působí jako temná groteska vysmívající se středním vrstvám anglické šlechty s hustou atmosférou šedého Londýna. Ať už jde o ztvárnění paní Hamishamové, která byla skvěle zahrána a v určitých momentech byla neskutečně děsivá, či o celkové pojetí této adaptace, nemám jedinou námitku. Je to chladné, surové a když už člověk alespoň na chvíli zahlédne jiskru naděje, okamžitě je zkopnut zpátky do šedé reality. Úvodních deset minut první části na mě tvrdě uhodil svou atmosférou, kterou jsem se pokoušela po zbytek dílu rozdýchat. K většině postavám a jejich představitelům nemám téměř co vytknout, snad jen herec Pipa maličko pokulhával za ostatními svým hraním, ale to se dá u tohoto případu snadno překonat. Celkově mě tahle adaptace klasiky nadchla a nemám jí už co vytknout.
Moje hodnocení: 9 / 10

"What is beauty? A Destroyer.
What is happiness? Deception.
What is love? Death."
Trailer:

Downton Abbey // Panství Downton (1. série)

12. ledna 2012 v 23:16 | Selenne L. Athi |  Viděno
Panství Downton začne vyprávět svůj příběh roku 1912, kdy se potopí Titanic a s ním i jeden z dědiců panství. To je samozřejmě šok pro celou rodinu Granthamových, zvláště pro pána domu Roberta Granthama. Granthamovi jsou šlechta střední třídy, která žije svým okolím, návštěvami a vlastními, drobnými příběhy. Díky tragédii Titanicu tu vyvstává problém - Granthamovi totiž nemají mužského přímého dědice, jen tři dcery; nejstarší, tvrdohlavou a panovačnou Mary, jemnou a dobrosrdečnou Edith a nejmladší Sybil, vášnivou a nezávislou. Pan Grantham naštěstí najde nového dědice - vzdáleného příbuzného, mladého Matthewa Crawleyho, který vystudoval práva a doposud žil se svou svéráznou matkou v Londýně. Po příjezdu se na něj většina rodiny dívá skrz prsty - ať už jde o Mary, která ho zpočátku bere jako svého protivníka v nástupnictví, či Robertovu manželku Coru a matku lady Violet, které v mladém muži vidí zloděje štěstí Grathamových dcer. Tohle všecho z povzdálí sleduje celý personál panství, který se častokrát zaplétá s vyšší třídou a sdílí jejich příběhy, zklamání a smutky, ale i radosti a štěstí...
Ačkoliv se panství Downton zpočátku zdá jako strašná suchopárnost, jakmile do něj proniknete, neodtrhnete se od něj. Zejména si musíte zvyknout na to, že je to britské, komorní drama - bitva se tu neodehrává na poli se zbraněmi v rukou, ale v saloncích a budoárech s krásnými róbami a ostrými jazyky. Což v tomhle seriálu bolí mnohem víc, než jakákoliv jiná zbraň. Charaktery jednotlivých postav až na pár drobných výjimek jsou skvěle zvládnuté, propracované a jejich představitelé je zvládají hrát na výbornou (pro mě je zcela jednoznačně nejlepší lady Violet coby Maggie Smith - tu cenu Emmy si rozhodně zasloužila, protože její výstupy jsou nepřekonatelné). Hudební podklad seriálu je krásně jemný a komorní a interiéry Downtonu i jeho okolí jsou prostě pastvou pro oči. Je jasné, že se tenhle seriál nebude líbit jednoznačně každému, ale jedno je u něj jisté - je hrozně návykový pro jeho lidskost, skvělé dialogy a retro styl.
Moje hodnocení: 9 / 10

Trailer:

Holly Black - Ironside

12. ledna 2012 v 22:55 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Třetí kniha ze série Moderní příběhy z čarovné říše. (Tato kniha následuje po ději Daně Peklu, ale před byl vydán ještě prequel zvaný Valiant - jen pro informaci)
Kaye Fierch se nedokáže vypořádat se svým podivným životem - je podvrženec, víla, která chodí s králem Temného dvora Roibenem a zároveň si hraje na člověka, dceru, obyčejnou holku s drsnou náturou. Jako kdyby toho bylo málo, na jedné z vílích slavností se nechá vyprovokovat a přede všemi slíbí Roibenovi, že mu dokáže svou věrnost úkolem, který jí král zadá. Roiben se rozzlobí a přikáže Kaye, aby našla vílu, která nelže (což je vlastně prakticky nemožné), jinak se nesmí na jeho dvůr nikdy vrátit, dokonce s ním mluvit či ho vidět, dokud ten úkol nesplní. Díky tomu se Kaye vydává na zoufalé hledání společně s Cornym a jejich novým známým, Luisem, který má s nadpřirozenem bohaté, temné zkušenosti. Tito tři se nechtěně zaplétají do boje o moc nad všemi vílami a nadpřirozenými bytostmi, který se rozpoutá mezi Roibenem a královnou Světlého dvora, Silarial. Ta využije Roibenovu sestru Ethine jakožto rukojmí a dostává Roibena do obtížné situace - sestra, vlastní život nebo Temný dvůr?
Oproti předchozímu dílu s Kaye se mi Ironside líbil asi víc. Kaye si totiž konečně uvědomuje, jaký bordel je vlastně její život a proto se snaží ho alespoň trochu zlepšovat druhým, díky čemuž se stává konečně méně papírovou postavou. Co se týče Cornyho, tenhle kluk u mě vyhrává na plný čáře, stejně tak i Luis mi přišel jako nejtragičtější postava celého příběhu, který vlastně kvůli ostatním vždycky musí hrát druhé housle. Vrcholící boj o moc je od kapitoly ke kapitole napínavější a celková atmosféra příběhu dost silně, až dusivě houstne, aniž by čtenář věděl, jestli to, co postava udělala, nebude mít fatální následky pro všechny. Tuhle otázku jsem si skutečně pokládala skrz celý příběh Kaye a proto vůbec nelituji toho času, který jsem nad touhle knížkou strávila.
Moje hodnocení: 8 / 10

Bouře mečů - G. R. R. Martin

7. ledna 2012 v 18:44 | Selenne L. Athi |  Přečteno
POZOR, OBSAHUJE HROMADU SPOILERŮ! KDO NEČETL PŘEDCHOZÍ DÍLY, NECHŤ SE NECHÁ PŘIPRAVIT O PŘEKVAPENÍ NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ. JÁ VÁS VAROVALA!
Po událostech, které rozehrála Hra o trůny (1. část / 2. část) a na stříbrném podnosem nám naservíroval Střet králů se dostáváme do třetí části fantasy eposu Písně ledu a ohně, která svou atmosférou zdánlivě připomíná ticho po bouři. Naštěstí jen zdánlivě, protože pan Martin si pro nás naservíroval další porci Západozemí v čele s našimi známými i novými postavami, které získávají větší prostor a proto se jim můžeme pořádně dostat pod kůži.
Začněme tedy Catelyn Stark, která sleduje první chyby svého syna Robba jakožto krále Severu a pomalu začíná cítit, jak se nad mladým vlkem stahují mračna, proti kterým nemůže zakročit. Ona sama je přinucena být jen nečinným pozorovatelem kvůli propuštění Jaimeho Lannistera na svobodu. Jaime Lannister je doprovázen nehezkou dívkou a "rytířkou" Brienne z Tarthu a svým bratrancem, zatímco je pronásledován hordami nepřátel, jenž chtějí odměnu za jeho dopadení. Tyrion Lannister je v Králově přístavišti zbaven své moci jakožto králův pobočník a pomalu bezradně pozoruje svého otce, jak si království nenápadně "přivlastňuje" pro sebe, zatímco jeho vnuk a král Joffrey je jen nastrčenou figurkou ve složitých machinacích o moc. Sansa Stark je sice sproštěna povinnosti vdát se za krutého krále, a ačkoliv to vypadá, že se pro niu začne blýskat na lepší časy, je náhle provdána za Tyriona a jako poslušná choť musí setrvat v Králově přístavišti, které jí pomalu utahuje smyčku kolem krku a učí jí opravdovému životu. Její sestra Arya Stark je stále na cestách za svou matkou a bratrem, když naráží na bandu lupičů, kteří jí úplně změní plány. Bran Stark, který je považován za mrtvého, cestuje se svými přáteli Jojenem a Meerou ke Zdi, kde se setkávají se Samem Tarlym. Samwell Tarly je svědkem smrti starého Medvěda a ve chvílích, kdy Noční hlídkou zmítají nepokoje a zrady, povstávají Jiní. Jon Sníh, který se dostal mezi Divoké, se poprvé dostává na hranici mezi láskou a povinností. Davos, který vyvázl z bitvy u Černovodu, je jmenován poručníkem krále a snaží se co nejvíc krále Stannise odklonit od magie Rudé kněžky Melisandry. Daenerys Targaryen, královna v exilu za mořem, pomalu uchopuje otěže moci a poznává jednu ze svých osudových zrad.
Bouře mečů pro čtenáře skrývá haldu překvapení a akce, přičemž získáváme další dvě postavy a jejich úhel pohledu - Jaimeho Lannistera a Samwella Tarlyho. A k nim se nám samozřejmě přidává halda dalších postav a postaviček skrz různé cesty našich hrdinů. Autor stále otevírá čím dál tím víc otázek, jak jsme u něj zvyklý, ale na některé začíná pomalu odpovídat, za což jsem mu tiše vděčná. Ačkoliv pana Martina zbožňuju, některé jeho zrady postav, kterých se dopustil v Bouři mečů mu asi nikdy neodpustím.
Upřímně, snažím se, opravdu se snažím nalézt na tomhle díle nějakou chybu. Jediné, co jsem asi v Bouři našla, je občas skřípání myšlení postav - ne, že by je neměl skvěle promyšlené, na druhou stranu pokud nad nimi čtenář alespoň chvilku nepřemýšlí, nedokáže je správně pochopit (což se mi stalo prvně u Aryi a pak u Robba s Catelyn).
Nemůžu si pomoct, ale Střet králů mám prozatím ze všech knih nejradši.
Moje hodnocení: 9 / 10