True Blood (1. - 4. série)

24. listopadu 2011 v 20:44 | Selenne L. Athi |  Viděno
Sookie Stackhouseová vypadá jako naprosto obyčejná servírka v baru Merlotte's v naprosto obyčejném, zapadlém kousku Lousiany zvaném Bon Temps. Zdání samozřejmě klame v obou případech - Sookie Stackhouseová je telepatka, která slyší myšlenky vše lidí kolem sebe. Tedy s výjimkou upírů, kteří před nedávnem vylezli z rakví a společnost se je snaží nějak přijmout. Tito mrtví se mohou pohybovat mezi námi jen za předpokladu, že všichni pijí syntetickou, uměle vyrobenou krev nazvanou "Tru Blood". A když Sookie Stackhouseové do baru vejde její první upír, kterého potkala, Bill Compton, okolí se začne dávat do pohybu a Bon Temps pomalu odkrývá všechna svá temná, ale i nadpřirozená tajemství svých obyvatel, od kožoměnectví, alkoholismus po rasismus a xenofobii.
V první sérii natočené podle knížek Charlaine Harris Sookie Stackhouseová se pomalu zžívá se světem nadpřirozena, zamilovává se do Billa, zažívá první různorodé nadpřirozené patálie a snaží se dopadnout vraha, který v okolí Bon Temps zabíjí mladé ženy, jenž měly dříve vztah s upíry. V této "seznamovací sérii" také narazíme na hromadu postav, skrz naskrz lidských, ačkoliv už někteří z nich mohou být už dávno po smrti a sledujeme jejich každodenní škobrtání skrz pichlavé křoviny Bon Tempského života.
Druhá série začíná příchodem tajemné Bakchatky, magického stvoření, které ve svém okolí může probouzet ty nejzákladnější lidské pudy a dohnat je tak k naprostému šílenství. Tenhle problém se týká hlavně Sama Merlotta, majitele baru, nadřízeného a přítele Sookie, který má s bakchatkou společnou, temnou minulost. Pod její ostrá křídla se také dostává Sookiina nejlepší kamarádka Tara, holka od rány a s prořízlou pusou, jejíž matka je alkoholička a Tara se snaží marně najít svůj životní řád. Pronikáme také do středu upířího společenství, když se ztratí jeden z vysoce postavený a Sookie má za úkol ho s pomocí Billa vypátrat. Bill samotný má problémy se svým upířím potomkem, mladou dívkou Jessicou, která zažívá své první lásku a bolavá úskalí nemrtvého života.
Třetí série se otevírá s únosem Billa asi největší a nestarší hrozbou ze všech upírů - Russelem Edgingtonem, charismatickým "záporákem" každou buňkou nemrtvého těla. Sookie se vydává po Billově stopě a zaplétá se smečkou vlkodlaků, kteří jsou vázáni právě Russellovi. Na pomoc jí přichází nejen Eric Northman, ale také pověřený člen smečky Alcide Herveux, kterého si může Sookie připsat na seznam mužů, kteří mají o ní zvláštní zájem. Ačkoliv Sookie přes všechny nástrahy nalézá Billa, vše se změní v děsivě rychlou, vražednou jízdu, kde nikdo neví, zda přežije, nebo ne a jestli jsou ti, které milujeme, opravdu nejlepší volbou.
Čtvrtá série se otevírá Sookiiným navrácením do lidského světa z nadpřirozeného, kde na rok zmizela. Po svém návratu zjišťuje, že v Bon Temps je všechno naprosto jiné - koneckonců, rok přeci jen udělá s některými své. Nedaleko městečka se začínají usidlovat čarodějnice, Bill je králem, Sookiiny děvkařský bratr Jason se opět zaplétá do milostných problémů, Tara má používá jinou identitu a je na holky... A Eric ztrácí díky zásahu dávno mrtvé čarodějnice paměť. A protože má na něj hodně lidí, nemrtvích atd. spadeno, ve své amnézii je přenechán v Sookiině péči. Ta chladného a nemilosrdného upíra poznává v docela jiném světle, ale hrozba je stále přítomná a v Bon Temps opět umírají lidé...
True Blood patří mezi mé nejoblíbenější seriály a proto se hluboce stydím, že recenzi dělám až teď, po těch letech sledování. Je krvavý, sexy, bez skrupulí a nebere si s ničím servítky, přičemž se chování postav drží na skvěle propracované, charakterové úrovni, která se skrz série skvěle a přijemně vyvíjí, některé byste samozřejmě chtěli občas praštit, jiné zas obejmout a pohladit po hlavičce. Nejde tu ani o to nadpřirozeno, jako spíš o základní lidské pudy, o lidskost samotnou. Mé nejoblíbenější série jsou dvě poslední, tedy třetí a čtvrtá, v první se seriál ještě stále hledal a tak druhá má občas díly o ničem. Ale s každou sérií kvalita roste a stojí rozhodně seriál zkusit. Sice to bude pro slabší nátury hned ze začátku trochu facka do obličeje, ale nebojte, zvyknete si. Když si na to dokázalo zvyknout mé třináctileté/čtrnáctileté já, proč ne vy? ;)
Moje hodnocení: 8 / 10 (1. série), 7 / 10 (2. série), 9 / 10 (3. série), 10 / 10 (4. série)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Janiss Janiss | Web | 25. listopadu 2011 v 11:27 | Reagovat

Hmm já bojovala se sebou která serie je nejlepší, protože mě se líbily všechny, i když vím, že třeba třetí serie vůbec není podle knihy(mám všechny přečtený) tak přesto se mi tím svým způsobem líbila. Ale už jsem se rozhodla, že prsotě 4 serie je ta nejlepší a na druhém místě jsou všechny 3 zbyle. Zatím pro mě není serie kde bych řekla - byla příšerná. I když teda druhá serie byla sem tam nudná, protože mě vážně nebavilo vše kolem Menády a kolem Tary(ale to bude tím, že taru nemusmím:D)..... no styd se žes to napsala až ted:D tobě je 13/14?? jsem myslela že jsi starší:D každopádně souhlas, když člověk po tý facce dokouká první serie, která prostě navždy zůstane upírským pornem, tak pak to je užasná seriál, bohužel znám hodně lidi, kteří tu první serii nedokoukají, protože je to odradí..slaboši:D

2 miss. bloody Scars miss. bloody Scars | Web | 28. listopadu 2011 v 13:18 | Reagovat

Seriál to není špatný, ze začátku se mi nelíbil, ale s postupem do třetí řady jsem se na něm stala závislá. Ovšem ve čtvrté řadě můj zájem opět opadl. Do další řady už asi nepůjdu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama