Cassandra Clare - The Infernal Devices: Clockwork Angel

4. listopadu 2011 v 19:45 | Selenne L. Athi |  Přečteno
První díl trilogie The Infernal Devices. (volně přeloženo - Pekelné stroje), prequel k sérii Nástroje smrti (Město z kostí, Město z popela, Město ze skla)
Tessa Grey přijíždí z Ameriky do Londýna po smrti své tety, aby se přestěhovala ke svému bratrovi Nathanielovi, který zde už nějakou dobu pracuje. Jenže hned v přístavu jí vyzvedne podivný kočár a dvě zvláštní ženy, které si říkají Sestry Temnot. Tyto dvě ji pak unesou a po dalších 6 týdnů drží v zajetí, kde jí zasvěcují a trénují v Tessiných schopnostech, o kterých doposud neměla ani ponětí. Tessa je totiž Eidolon, tvaroměnec; pokud drží předmět někoho jiného, může se v něj proměnit, sdílet jeho vzpomínky a myšlenky. Sestry Temnot jí zde cvičí pro záhadného Magistera, který se má stát Tessiným budoucím manželem v době, kdy bude dívka dokonale ovládat své schopnosti. Jenže pak se v domě Sester objeví Lovci stínů v čele s Williamem Harondalem, který dívku ze zajetí zachrání a společně pak odvede do bezpečí londýnského Institutu pro Lovce stínů, kde se dívka setkává s Charlotte, s inteligentní mladou ženou a jejím manželem, šíleným vynálezcem Henrym; s Jessamine, mladou lovkyní stínů, která si nepřeje nic jiného, než naprosto obyčejný rodinný život a s Jamesem "Jemem" Carstairem, Willovým nejlepším přítelem, jenž je jeho naprostým protikladem. Tessa se pomalu seznamuje s nebezpečným světem Lovců stínů, který jí zavede na stopu jejího zmizelého bratra až do upířího doupěte, přičemž se společně s Willem, Jemem a Charlotte snaží přijít na Magisterovu pravou identitu. Magister je promě Tessina únosu zodpovědný ještě za vznik "Tikající armády", podivných stvořeních fungujících na bázi robotických lidí fungujích díky magii. Tikající armáda má zničit všechny Lovce stínů a je to na Tesse, Willovi a Jemovi, aby je zastavili a odhalili děsivá tajemství Tessiny, Willovi a Jemovi minulosti...
Ačkoliv jsem si říkala, že nebudu k sobě obě série o Lovcích stínů přirovnávat, přeci jen si neodpustím trochu rýpaní. Prequel k Nástrojím smrti se odehrává před 145 lety ve Viktoriánském Londýně, což sérii opět řadí k městské fantasy, tentokrát však s přísměsí steampunku. Začátek série je svým způsobem velice podobný jako u Nástrojů smrti - dívka milující knihy, tak trochu outsider, který zjišťuje, že je někdo docela jiný... Bohužel, tomuhle klišé se u YA (young adults) knih už asi málokdy vyhneme. Stejně tak k počátečním představování hlavních postav - k Willovi jsem byla hodně skeptická, protože mi dost připomínal Jace, Jessamine zas Isabelle... To je tak, když někdo píše z jednoho prostředí s jinými hrdiny. Jenže jakmile jsem se do příběhu dostatečně ponořila, musela jsem s radostí a úlevou připustit, že autorka samu sebe nijak zvlášť nekopíruje - naopak, snaží se tomu naprosto vyhnout. A překvapivě se jí to opravdu daří, dokonce i hlavní hrdinka Tessa mi přijde mnohem sympatičtější než Clary z Nástrojů smrti. Ačkoliv tu opět máme milostný trojúhelník (tomu se prostě nevyhneme), který opět tak trochu zavání předchozí sérií, autorka tuto skepsi opět skvěle utne a nahradí jí novým, možná i mnohem tragičtějším příběhem. Zkrátka a dobře, řídí se velice dobrým pravidlem své postavy nijak nešetřit a to platí opravdu pro všechny bez výjimky. Rozuzlení bylo víc než překvapivé, i když chápu, že u mnohých muselo vyvolat silné pobouření, jde v něm vidět jasné a přímočaré myšlení, které nás nutí nedočkavě čekat na další díl a doufat, že to dopadne (alespoň trochu) dobře.
Moje hodnocení: 8 / 10 (částečně přečteno a částečně poslechnuto z audioknihy v angličtině)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Annieren Annieren | Web | 17. listopadu 2011 v 20:20 | Reagovat

Ha! Na tohle se teda podívám, trilogii "Nástroje smrti" jsem četla a celkem se mi líbila :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama