Pán Času // Doctor Who (6. série)

31. října 2011 v 12:00 | Selenne L. Athi |  Viděno
Zatímco se 5. řada nejdéle vysílaného seriálu vůbec (mrkněte se do Guinnessovy knihy rekordů ;)) točila okolo záhadného pádu Ticha a nové společnice Amy Pond, 6. série se vine v snad ještě depresivnějším duchu, než ta předchozí. A proč? No, jak bychom to měli jinak pojmenovat, když nám v úvodních deseti minutách prvního dílu zemře hlavní postava?
Tak uvádí scénárista Steven Moffat novou řadu s Jedenáctvou tváří Doktora v podání skvělého Matta Smithe (za svou roli Doktora získal letos Scream Award) společně s Karen Gillan jako jeho společnicí Amélii Pondovou a jejím novomanželem Rorym v podání Arthura Darvilla. Plus k tomu připočtěme záhadnou River Song (Alex Kingston).
Tihle tři byli totiž pozváni Doktorem do samotné Ameriky, do Utahu u jezera Silencio, aniž by věděli důvod jejich setkání. Jenže když v příštím minutách z jezera vyleze záhadný astronaut ve skafandru NASA a zastřelí Doktora, jeho společníci se s tím nedokáží vyrovnat. Ale hned v dalším momentě se tu objeví Doktor, znovu, jeho mladší verze, která o své smrti nic netuší. Připadá vám to zamotané? A to jsme teprv na začátku. Ačkoliv Doktor s jeho společníky opět cestují časem a prostorem a zažívají nová a nová dobrodružství s novými i starými přáteli i nepřáteli, hlavní otázka zůstává - opravdu je Doktorova smrt neodvratitelná?
6. řada "nového" Doktora byla uvedena s velkým efektem - tím, že se britský seriál tohoto formátu poprvé přesunul na jiný kontinent, tedy do Spojených států, kde se můžeme potkat se samotným prezidentem Dixonem. Docela dobré, že? Avšak po shlédnutí prvního dvojdílu jsem měla opět pocit, že si s námi pan scénárista krutě zahrává (což je jeho oblíbenná činnost), ale taky mi z toho vyvanula trocha komerce, což mi u předchozí řady vůbec nepřišlo. A ani se mi to u tak klasického seriálu nezdá být vhodné. Navíc celá série byla rozdělena hned do dvou částí, jedna odvysílaná od jara do prázdnin, ta druhá pak následovala po prázdninách. A zatímco se první polovina neustále vrací k tomu, jak Doktora zachránit, ta druhá část je plná samostatných epizod, které nejsou špatné, jenže hlavní myšlenka celé série z nich jaksi mizí a objevuje se až v posledním dílu, kde je všechno tak přehuštěno informacemi, že i pečlivý divák a fanoušek Doktora Who v tom musí mít alespoň trochu zmatek. Samozřejmě, neříkám, že Moffat nepíše skvěle (píše, ano, co si budem vykládat), ale už to ztrácí šťávu ze série předchozí, kdy se hlavní podstata celé série v jednotlivých dílech skutečně prolínala, byť jen náznaky, ale i tak jste po celou dobu mohli cítit dusnější atmosféru, jak se řada schylovala ke konci.
Naproti tomu je 6. řáda jakási neslaná, nemastná, sice se skvělými díly, ale některá rozuzlení byla dokonale jasná už před jejich odhalením, což je u pana scénáristy obrovská chyba. A ačkoliv si v některých chvílích svou reputaci poupravil, stejně nejsem s touhle řadou tak spokojená, jako s tou předchozí. O to víc mě mrzí, že Doktor už zřejmě nadobro ztratí Amy Pond, jež mi za ty dvě série neskutečně přirostla k srdci. Z jejího manžela Roryho zas pan scénárista udělal neuvěřitelného hrdinu a "Pana Správného", což se k němu naprosto nehodí a jeho "hrdinské" výstupy na mě působily spíše směšně, než uvěřitelně. A ani VELKÉ rozuzlení, kdo je vlastně River Song, mi nepřišlo nijak ohromující, spíše trapně předvídatelné. Z téhle postavy mám pro změnu pocit, že je to taková Moffatova Mary Sue, i když má skvěle psané dialogy, celkově se z ní stala vlastně patetická lhářka a manipulátorka, a za to je ještě je neuvěřitelně vyzdvihována.
Pokud jste ve čtení téhle sáhodlouhé recenze došli až sem, doufám, že jsem vás od sledováním Doktora naprosto neodradila. Zkuste to a uvidíte. Třeba pak budete z 6. řady nadšenější, než já.
Moje hodnocení: 7,5 / 10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Turmë Turmë | Web | 31. října 2011 v 17:10 | Reagovat

Pěkně napsaná recenze. Osobně mám radši, když jsou epizody samostatnější a pořád se jen nedrží hlavní linky. V této řadě bylo mnoho těch, které jsem si opravdu oblíbila (např. The Doctor's Wife od Neila Geimana). I finále se mi zdálo promyšlenější než v 5. sérii. Ale máš pravdu, že 6. řada působí dost „temně“. Na závěr tě snad potěším tím, že Amy a Rory by měli být v další sérii:).

2 Angie Angie | Web | 1. listopadu 2011 v 12:26 | Reagovat

Súhlasím so všetkým, čo si tu napísala, ale aj zostáva Doktor mojím najobľúbenejším seriálom. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama