Aleksandra Januzsková - Město mágů: Dům u vycházejícího slunce

4. října 2011 v 20:25 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Město Farewell je už samo o sobě neobyčejné tím, že zde žije celkem třináct mágů. A všechny dohromady spojuje starý Dům u vycházejícího slunce, v němž všichni nalezli domov. Mezi ně se nově řadí i třináctý mág, dívka Eunice Wightová, která vždycky byla tak trochu proti všemu a se svou neústupnou, divokou povahou a ostrým, občas vůlgárním jazykem nejednoho pohorší. Eunice se díky náhodě dostává do světa, který je pro ni novým a pestrobarevným, zároveň velmi nebezpečným a svůdným. Setkává se s Lloydem, starobylým šermířem a "hlavou" Farewellských čarodějů; Gabrielem, rockovou hvězdou s temnou minulostí; jízlivým Timothym, který za svoji ostrou náturu skrývá bolest ze svého postižení a také s Veronikou, velice nezvyklou řádovou sestrou. Kromě nich zde žije záhadný Kryštof, legenda mezi mágy, jenž v nedávné válce čarodějů ztratil většinu své moci a ženu, kterou miloval - Kaiu Modrookou, jenž zanechala své věštecké paměti v Modré knize, z níž je rozluštění jejích vizí více než mlhavé. Tihle všichni doplňují mozaiku pošmourného města, kde se volně potulují upíři a jiná temná verbež nadpřirozeného podsvětí...
Dům u vycházejícího slunce je velice nápaditou, svěží knihou. Autorka se plně věnuje svým hrdinům, přičemž celkový příběh je neobvykle rozkouskován do čtyř částí. Každá z nich skrývá vlastní epizodní příběh, který dokresluje jak sympatické a skrz naskrz lidské charaktery Farewellských mágů, tak se plně věnuje jemným detailům celého města. Mezi částmi příběhu se také objevují texty fiktivní kapely "Neverland", v níž zpívá mág Gabriel a které celkovému příběhu dodávají jakýsi melodický ráz.
Ačkoliv se do knihy zpočátku těžko začítává, v několika dalších stránkách strhává čtenáře do víru magie, směsice kyber a steampunku, které naprosto přirozeně prolíná do exotického světa mýtů a bájí. Co se týče postav, jsou propracovány natolik dobře, že jsem si je okamžitě zamilovala, že mezi nimi ani nemůžu najít své oblíbence a musím je milovat všechny (dobře, přiznávám, že útržky ze Zrcadlového zámku mě trochu nebavily). Musím přiznat, že jsem polskému jménu v urban fantasy příliš nevěřila, ale Dům u vycházejícího slunce mi dal vstupenku na pořádnou jízdu, která mě okamžitě vyvedla z omylu.
Pro mě zatím největší knižní překvapení tohoto roku!
Moje hodnocení: 9 / 10
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 naenia naenia | Web | 5. října 2011 v 17:39 | Reagovat

Nevedela som čo čítať, ale očividne má táto zaujala, teraz ju už len zohnať :)

2 Daletth Daletth | Web | 6. října 2011 v 11:16 | Reagovat

Tuhle knížku jsem si chtěla pořídit, tak do toho nakonec vážně asi půjdu :)
Pěkná recenze.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama